Grenell: Pashë presidentin Trump “të magjepsë” kancelaren Merkel

schedule13:29 - 27 Gusht, 2020

schedule 13:29 - 27 Gusht, 2020

Ish-ambasadori amerikan në Gjermani, Richard Grenell thotë se ka parë presidentin e SHBA Donald Trump “të magjepsë me sharmin e tij” kancelaren gjermane Angela Merkel.

“Unë pashë kur presidenti Trump e ka magjepsur kancelaren gjermane, ndërsa në të njëjtën kohë insistova që Gjermania të paguajë detyrimet e saj ndaj NATO-s,” tha Grenell në një fjalim në kongresin republikan, raporton Politico.

Ndwrsa pwr publikun marrwdhwnia mes Trumop dhe Merkel konsiderohet mjaft e ftogtw.

Trump shpesh kritikon Berlinin për alokime të vogla për NATO-n dhe kohët e fundit urdhëroi tërheqjen e mijëra ushtarëve amerikanë nga Gjermania. /abcnews.al