Granit Xhaka: Duhet të përmirësohem

schedule21:32 - 22 Janar, 2022

schedule 21:32 - 22 Janar, 2022

Granit Xhaka këmbëngul se ai do të qëndrojë me qasjen e tij të lojës, pavarësisht se mori kartonin e pestë të kuq në karrierën e tij në Arsenal gjatë ndeshjes së parë gjysmëfinale të Carabao Cup kundër Liverpool-it.

Faulli i lojtarit zviceran ndaj Diogo Jota-s e pa atë të me një të kuq direkt në Anfield.

Ajo ngjalli kritika të forta në rrjetet sociale, pasi Xhaka kërkoi falje për incidentin pas kartonit të dytë të kuq këtë sezon.

Xhaka pranon se duhet të përmirësohet

“Nuk është se po e planifikoj këtë”, tha Xhaka për ‘Sky Sports’. “Nuk është se po e bëj këtë me qëllim.

“Por ndonjëherë, unë jam në një pozicion ku duhet të vendos me 50:50. Është e rrezikshme, sigurisht. Tani njerëzit do të thonë, ‘Po, por pse merrni gjithmonë rreziqe?”

“Ky jam unë. Nuk mund ta ndryshoj veten nga sot në nesër. Sigurisht që duhet të përmirësohem dhe e di që duhet të përmirësohem.

“Por në këtë moment, nëse Jota merr topin dhe ai shënon, do të thonë sërish pse nuk e ndaluat? Tani, unë e ndal atë, ata thonë: “Pse e merr kartonin e kuq?”

“Në fund, pas lojës, të gjithë janë më të zgjuar se në këtë moment, edhe unë. Sigurisht, kur e shoh përsëri tani dhe them: “A duhet të shkoj në duel apo jo?” Jo .

“Por është një moment, një sekondë, ku duhet të marr një vendim dhe këtë herë bëra një vendim të gabuar dhe më vjen keq për ekipin, më vjen keq për tifozët, por falë zotit ata bënë një punë të mrekullueshme pas kësaj.”

Pasi barazoi 0-0 në ndeshjen e parë, Arsenali humbi 2-0 në shtëpi nga Liverpool në ndeshjen e dytë./ h.ll/abcnews.al