Gjysmë shekulli në internim! Historia e Fatime Nurçes

schedule17:06 - 1 Mars, 2021

schedule 17:06 - 1 Mars, 2021

Fatime Nurçe nga Arrëza e Devollit ka kaluar 45 vite në internim. I vëllai u arratis në vitin 1948 në Greqi dhe më pas në Angli. Pas këtij momenti familja Nurçe u torturua brez pas brezi nëpër kampe internimi. Fatimja, sot 86 vjeç u rrit, u martua dhe lindi 3 fëmijë në internim.

Për më tepër, ndiqni specialen e përgatitur nga gazetaret Ledjona Xheladinaj dhe Luljeta Progni.  /abcnews.al/