Gjykatat kanë konfirmuar deri më tani 29 kryebashkiakë të dalë nga 30 qershori

schedule23:16 - 17 Korrik, 2019

schedule 23:16 - 17 Korrik, 2019

Pavarësisht këtyre dy vendimeve të gjykatave në Durrës dhe Tiranë, 29 gjyqtarë të tjerë në mbarë vendin kanë konfirmuar kryebashkiakët socialistë të dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit.

29 gjyqtarë të tjerë të dhomave civile në rrethe të ndryshme të vendit, kanë vepruar në mënyrë të unifikuar, duke njohur 29 kryetarë bashkish të dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit.

Ndryshe nga kolegët e tyre në Durrës apo Tiranë, gjyqtarët e tjerë nuk kanë shprehur moskompetencë për çështjet, si dhe i kanë konsideruar zgjedhjet të ligjshme, edhe në ato bashki ku socialistët kanë pasur përballë kandidatë nga Bindja Demokratike.

Aktualisht veç Sakos dhe Kajmakut që janë në betejë të koklavitur ligjore, 30 fitues të tjerë socialistë janë në proces përgatitor tek gjykatat.

Një pjesë kanë aplikuar për t’iu njohur fitorja, siç është dhe kryebashkiaku i Tiranes Erjon Veliaj, ndërsa një pjesë, pret që të përfundojnë çështjet ankimore pranë Kolegjit Zgjedhor.

Paralelisht, që fillojnë detyrën, kryetarët e konfirmuar nga gjykatat duhet të bëjnë betimin përpara këshillave bashkikaë. Meqë KQZ nuk i bën dot 5 vota për shpërndarjen e mandateve të këshilltarëvë, prej votës kunder të Klement Zgurit, PS i ka çuar çështjet në Kolegj.

Shqyrtimi i tyre nis të hënën.

Janë konfirmuar deri sot nga gjykatat e rretheve, kryetarët e rinj të bashkive:

Kryebashkiakët e konfirmuar nga gjykatat e rretheve:

 1. Tonin Marina, Malësi e Madhe
 2. Gjon Gjonaj, Pukë
 3. Rexhë Byberi, Tropojë
 4. Liman Morina, Has,
 5. Safet Gjici, Kukës
 6. Agron Malaj, Mat
 7. Ilmi Hoxha, Klos,
 8. Elton Arbana, Shijak
 9. Redi Krali, Kavajë
 10. Haxhi Memolla, Rrogozhinë
 11. Lorenc Tosku, Peqin,
 12. Andis Salla, Cërrik
 13. Gentjan Llatja, Elbasan,
 14. Kastriot Gurra, Librazhd
 15. Fatos Tushe, Lushnjë
 16. Fredi Kokoneshi, Divjakë
 17. Armando Subashi, Fier
 18. Rajmonda Balili. Patos,
 19. Majlinda Bufi, Roskovec
 20. Qerim Ismaili, Mallakastër
 21. Juljana Memaj, Ura Vajgurore
 22. Gezim Topciu, Maliq
 23. Pali Kolefski, Pustec
 24. Eduart Duro, Devoll
 25. Erion Isai, Kolonje
 26. Alma Hoxha, Përmet
 27. Gjolek Guci, Memaliaj
 28. Termet Peci, Tepelenë
 29. Flamur Golemi, Gjirokastër

Është refuzuar nga gjyqtarja Mimoza Margjeka mandati i Valbona Sakos, për Bashkinë e Durrësit me argumentin e regjistrimit të Partisë Bindja Demokratike tej afatit ligjor dhe është refuzuar të marrë vendim nga gjykata civile e Tiranës për kryetarin e Bashkise Vorë, Agim Kajmaku me arsyetimin se këtë vendim duhet ta japë gjykata administrative dhe jo ajo civile.

Bashkitë e tjera janë në pritje të ankimimeve dhe caktimin e gjyqtarëve për marrjen e vendimeve të konfirmimit në detyrë të kryetarëve të rinj. /ABC News Albania 24/7