Gjykata Supreme e Indisë vendos në favor të tempullit hindu

schedule11:27 - 9 Nëntor, 2019

schedule 11:27 - 9 Nëntor, 2019

Gjykata Supreme e Indisë ka vendosur sot në favor të një grupi hindu në një betejë të gjatë mbi një vendqëndrim  fetar shekullor, të pretenduar se i përket myslimanëvë  gjë që mund të rrisë tensionin midis dy komuniteteve.

Mosmarrëveshja mbi pronësinë e tokës ka qenë një nga çështjet më të diskutueshme të vendit, dhe u hap përsëri  kur xhamia Babri Masjid e shekullit të 16-të u shkatërrua grupi  hindu në dhjetor 1992.

.

Gjykatësi tha se duhet duhet të ndërtohet  një tempull për perëndinë Hindu Ram duke krijuar besim ne qëvërinë vendore.

Verdikti do të shihet si një fitore politike për Modi, i cili fitoi një mandat të dytë këtë vit.

“Ky verdikt nuk duhet të shihet si fitore apo humbje për askënd,” tha Kryeministri Narendra Modi në Twitter, duke shtuar, që : Duhet të mbizotërojë paqja dhe harmonia!”.

Ata thonë se vendqëndrimi  ështe i shenjtë për grupin hindu  shumë kohë para se myslimanët Mughals ndërtuan atë që njihej si xhamia Babri në 1528./abcnews.al

Xhamia u rrënua nga një turmë hindu në 1992.

Në disa rajone, policia po monitoronte mediat sociale për të ndaluar  thashethemet që mund të ngjallnin tension midis komuniteteve.

Në disa qytete, shërbimet e internetit gjithashtu u pezulluan për të ndaluar përhapjen e thashethemeve.

Organizatat muslimane kanë bërë thirrje për qetësi për të parandaluar tensionet midis komunitetit. /abcnews.al