Gjykata rrëzon kërkesën e Fadil Kasemit për gjykim të shkurtuar

schedule14:02 - 13 Korrik, 2018

schedule 14:02 - 13 Korrik, 2018

Gjykata e Krimeve të Rënda nuk pranoi kërkesën e Fadil Kasemit për gjykim të shkurtuar si dhe kërkesën e tij për ndryshimin e masës së sigurisë “arrest në burg”. Kasemi,  i akuzuar për vrasjen e ish-bashkëshortes së tij, gjyqtares Fildeze Hafizi, kërkoi gjykim të shkurtuar për t’i shpëtuar burgimit të përjetshëm, por gjykata e rrëzoi këtë kërkesë.

Pas gati një vit sorrollatjesh për gjykatën së cilës i takon komptenca e shqyrtimit të dosjes, në gjykatën e Krimeve të Rënda nisi sot procesi gjyqësor ndaj Kasemit.

Ngjarja për të cilën ai akuzohet ndodhi një vit më parë në zonën e Xhamllikut  në Tiranë. Fadil Kasemi qëlloi dy herë me armë në makinën e saj ish-bashkëshorten Fildez Hafizi, me të cilën ishte divorcuar disa kohë më parë./abcnews.al