Gjykata greke “me dorë të hekurt”, asnjë zbutje denimi për drejtuesit e Agimit të Artë  

schedule10:52 - 12 Tetor, 2020

schedule 10:52 - 12 Tetor, 2020

Gjykata greke nuk njohu asnjë lehtësim për drejtorin e organizatës kriminale Agimi i Artë.

Më konkretisht, asnjë lehtësim nuk u njoh për të arresuarit e Agimit të Artë. Ata janë Nikos Michaloliakos, Ilias Kasidiaris, Christos Pappas, Ioannis Lagos, George Germeni, Elias Panagiotaros dhe Artemi Mattheopoulos . Vendosja e dënimit për ta nuk mund të ndryshohet më dhe është nga 5 në 15 vjet burg.

Në vend të kësaj, gjykata dha lehtësim vetëm për katër deputetë të akuzuar për anëtarësim në një organizatë kriminale. Këta janë Chrysovalantis Alexopoulos dhe Stathis Boukouras , të cilët morën lehtësim për sjelljen e mirë pas operacionit, shkruan Protothema.gr, përcjell abcnews.al

Tetë të pandehur pranuan zbutjen. Këto janë Anadiotis, Tsakanika, Agriogianni, Eugeniko, Hatzidaki , Maria, Chrysafiti, Papadopulos.

Nga ana tjetër, asnjë lehtësim nuk iu dha George Roupakias, por edhe atyre që ishin të përfshirë në vrasjen e Fyssa, sulmin ndaj anëtarëve të PAME dhe peshkatarëve egjiptianë.

Gjykata e Apelit në Athinë e shpalli Agimin e Artë organizatë kriminale më 7 tetor. Fajtorë u shpallën dhe 20 anëtarë të saj, nga të cilët 18 deputetë. g.v/abcnews.sl