Gjermania regjistron rënie të rasteve me Covid-19

schedule15:43 - 21 Janar, 2021

schedule 15:43 - 21 Janar, 2021

Numri i rasteve të reja me koronavirus në Gjermani ka rënë ndjeshëm, sipas të dhënave nga Instituti Robert Koch (RKI) për Parandalimin e Sëmundjeve.

Numri i rasteve  për 100 000 banorë brenda shtatë ditëve ishte 119, më e ulta që nga 1 nëntori. Shkalla e incidencës ka rënë vazhdimisht gjatë 10 ditëve të fundit.

Sidoqoftë, ndryshimet midis shteteve janë domethënëse: shteti me shkallën më të lartë të incidencës shtatë-ditore është Thuringia me 225 dhe Brandenburgu me 203,3.

Bremeni ka vlerën më të ulët me 76,6.

Autoritetet shëndetësore raportuan 20 398 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve, ndërsa 1 013 njerëz të tjerë vdiqën duke e çuar numrin e viktimave në 49 783./abcnews.al