Gazetari amerikan Danny Fenster lirohet nga burgu i Mianmarit

schedule14:04 - 15 Nëntor, 2021

schedule 14:04 - 15 Nëntor, 2021

Gazetari amerikan Danny Fenster është liruar nga një burg në Myanmar, tre ditë pasi u dënua me 11 vjet pas hekurave për atë që Yangon tha se ishin shkelje të ligjeve të imigracionit dhe “terrorizmit”.

Ish-ambasadori i SHBA-së në OKB, Bill Richardson, tha të hënën se Fenster i ishte dorëzuar në Myanmar dhe së shpejti do të kthehej në shtëpi përmes Katarit.

“Kjo është dita që ju shpresoni se do të vijë kur e bëni këtë punë”, tha Richardson. “Ne jemi shumë mirënjohës që Danny më në fund do të jetë në gjendje të rilidhet me të dashurit e tij, të cilët kanë mbrojtur për të gjatë gjithë kësaj kohe, kundër mosmarrëveshjeve të mëdha”.

Richardson tha se ai negocioi lirimin e Fenster gjatë një vizite të fundit në Myanmar, kur ai zhvilloi takime ballë për ballë me gjeneralin Min Aung Hlaing, sundimtarin ushtarak të Mianmarit.

Botuesi i Frontier Myanmar, revista online për të cilën kishte punuar Fenster para arrestimit të tij, gjithashtu konfirmoi lirimin.

Ndërkohë, një burim qeveritar i tha agjencisë së lajmeve AFP se Fenster “po dërgohet” në kryeqytetin Naypyidaë nga Yangon dhe do të deportohet./abcnews.al