Gashi: “Babale” ka kërkuar azil politik, do zbatojmë procedurat

schedule10:59 - 2 Qershor, 2018

schedule 10:59 - 2 Qershor, 2018

Ministri i Brendshëm i Kosovës Bejtush Gashi i pyetur nga gazetarët në lidhje me ndalimin e  Albert Veliut  tha se po kryhen të gjitha procedurat ligjore pasi dëshmitari X ka kërkuar azil politik. Deklaratën Gashi e bëri gjatë një vizite në pikën kufitare të Morinës për masat e marra për sezonin turistik.

Bejtush Gashi Ministri i Brendshëm i Kosovës gjatë një vizitë në pikën kufitare të Morinës u pyet nga gazetarët për Albert Veliun i njohur ndryshe si Babalja ose Dëshmitari X. Ai tha se për Veliun e ndaluar në Kosovë po kryhen të gjitha procedurat sipas legjislacionit në fuqi dhe konventave ndërkombëtare.

“Po ndiqen të gjitha procedurat, kosova ëhstë e obliguatr të respektojë të drjetën ndërkombëtare të të drejtave të njeriut”

Gashi pranon se dëshmitari X ka kërkuar azil politik në Kosovë.

“Po ka kërkuar azil politik në Kosovë dhe është në procedurë të autoriteteve të rastit”

Mesohet se autoritetet kosovare kanë kërkuar informacion nga Shqipëria për Veliun.

Ministri Gashi i shoqëruar edhe nga ambasadori i Shqipërisë në Kosove Qemal Minxhozi inspekoi pikat kufitare të Morinës dhe Shishtavecit për bashkëpunimin e dy policive kufitare gjatë sezonit turistik.   /abcnews.al