Frikë nga Covdi 19, Hungaria zgjat pa afat kufizimin në lëvizje

schedule22:46 - 9 Prill, 2020

schedule 22:46 - 9 Prill, 2020

Në kuadër të masave parandaluese për parandalimin e Covid 19 Hungaria ka zgjatur masën e izolimit pa afat.

Kryeministri Viktor Orban ka theksuar se kufizimet shtetërore në lëvizje, duke përjashtuar shkuarjen në punë, blerjen e ushqimit dhe ilaçeve ishin shtyrë më parë deri më 11 prill.

“Jemi duke shtyrë zbatimin e masave kufizuese. Jemi duke i shtyrë ato pa afat. Ne do të analizojmë zbatimin e kufizimeve në baza javore”, ka shkruar në Facebook, Orban.

Ndërkohë deri më tani në Hungari jan konfirmuar 980 raste të prekura dhe 66 vdekje si pasojë e koronavirusit, ndonëse qeveria e ka pranuar se numri i të infektuarve mund të jetë shumë më i madh./abcnews.al