FOTO/ Zhytësi pozon pranë peshkaqenit më të madh në botë

schedule00:12 - 19 Maj, 2022

schedule 00:12 - 19 Maj, 2022

Peshon 2.5 ton dhe është 20 metra i gjatë, ky është Deep Blue, peshkaqeni më i madh në botë.

Një zhytës profesionist ka pozuar krah peshkaqenit më të madh në botë, i cili mendohet se është rreth 50 vjeç.

Kur studiuesi Mauricio Hoyos Padilla postoi një klip të saj në vitin 2015, ai u bë menjëherë viral.

Mendohet se Deep Blue mund të ketë qenë shtatzënë kur u zbulua për herë të parë, pasi femrat kanë tendencë të qëndrojnë në vetmi në thellësi të mëdha derisa të jenë gati për të lindur, sipas Surf Researcher.

Bisha e bukur e oqeanit u shfaq përsëri në kamera në brigjet perëndimore të Meksikës në korrik 2018.

Zhytësit Mark Mohler dhe Kimberly Jeffries ishin në gjendje ta identifikonin atë si Deep Blue falë një etikete që iu implantua, ndërsa ekspertët detarë njohën gjithashtu shenjat unike në trupin e saj.

Ekspertët besojnë se Deep Blue është e peshkaqeni më i madh i parë ndonjëherë dhe ka jetuar për më shumë se pesë dekada pavarësisht nga ndotja, gjuetia dhe peshkimi shpeshherë që redukton jetëgjatësinë.

Pavarësisht nga fama e tyre për të qenë peshkaqenë të rrezikshëm, Deep Blue nuk ka një personalitet agresiv, sipas ekspertëve.

/Abcnews.al/