Foto të shkëlqyera, Sony në përgatitje të telefonit që punon me rrjetet 5G

schedule21:34 - 16 Prill, 2021

schedule 21:34 - 16 Prill, 2021

Sony ka njoftuar specifikime të reja për rrjetet 5G, të cilat do të bashkohen me familjen e pajisjeve Xperia të njohura për besueshmërinë dhe cilësinë e tyre të performancës.

Xperia 5 III i ri vjen me një ekran OLED me tehe të hollë 6.1 inç, dimensionet e tij janë “21: 9”, frekuenca e tij është 120 Hz, rezolucioni i tij i ekranit është (2520/1080) piksel, shkëlqimi mesatar është afërsisht 449 cd / m, si dhe mbrohet nga një shtresë e Corning Gorilla Glass 6, rezistente ndaj goditjeve dhe gërvishtjeve.

Sa i përket trupit të pajisjes, ajo ishte bërë prej plastike, metali dhe qelqi, me dimensione (157/68, 8,2) mm, dhe një peshë prej 168 gram, dhe gjithashtu mbrohet nga shtresat e Gorilla Glass 6, dhe ajo ka 3 ngjyra themelore: e zezë, kafe dhe rozë, dhe është rezistente ndaj ujit dhe pluhurit sipas standardeve IP65.

Performanca dhe shpejtësia e shkëlqyeshme në trajtimin e internetit për këtë telefon garantohet nga procesori Qualcomm Snapdragon 888 5G, 8 GB memorje me qasje të rastësishme, 128 dhe 256 GB memorie e brendshme dhe procesori grafik Adreno 660.

Sa i përket kamerës kryesore, ajo erdhi me një kamerë me tre lente (12 + 12 + 12) megapiksel, dhe kamera e përparme me rezolucion 8 megapiksel punon me teknologjitë e njohjes së fytyrës.

Telefoni është i pajisur gjithashtu me një port kufjesh 3.5 mm, një port USB Type-C 3.1 për karikimin dhe transferimin e të dhënave, një çip NFC dhe një bateri 4,500 mAh që mund të karikojë 50% të kapacitetit të tij brenda gjysmë ore përmes një ngarkuesi të shpejtë prej 30 vat./abcnews.al