FOTO+EMRAT/ Nga 16 në 21-vjeç, të rinjtë shqiptarë të zhdukur në Britaninë e Madhe

schedule15:04 - 17 Tetor, 2021

schedule 15:04 - 17 Tetor, 2021

Teksa “tarifa” për të shkuar ilegalisht në Britaninë e Madhe ka shkuar deri në 20 mijë euro, duket se ky fenomen vijon ende tek të rinjtë shqiptar.

Duke përfituar nga mosha e tyre e re, këta të rinj rrezikojnë që të bien në rrjetat e grupe kriminale që i shfrytëzojnë për kultivim e shpërndarje kanabisi.

Së fundmi nga shërbimet sociale dhe nga policia e Britanisë së Madhe janë publikuar emrat e disa të rinjve të zhdukur ndërsa bëhet apel për ndihmë për gjetjen e tyre.

Ata janë:

Anjez Hamza vjeç 17 i shpallur i humbur prej 07.09.2021 në zonën Oxfordshire.

Andi Aliaj vjeç 16 i shpallur i humbur prej 19.07.2021 në zonën Middlesbrough, North Yorkshire.

Elis Celkupa vjeç 16  i shpallur i humbur prej 09.08.2021 në zonën Croydon Londër.

Sufjan Kastrati vjec 17   i shpallur i humbur prej 20.08.2021 në zonën Enfield  Londër.

Tahir Lala vjeç 16   i shpallur i humbur prej 20.09 .2021 në zonën Hove Sussex.

Denis Haliaj vjeç 17   i shpallur i humbur prej 15.08 .2021 në zonën Crumpsall, Manchester.

Adrian Mata vjeç  17    i shpallur i humbur prej 15.04 .2021 në zonën  Bradford, West Yorkshir

Drilon Murtati vjeç 16, është parë për herë të fundit më 24 janar të këtij viti në Brent dhe që atëherë nuk është parë më.

Fatos Ahmeti vjeç 18, u pa për herë të fundit rreth orës 10 të mëngjesit në të njëjtën ditë kur u raportua i zhdukur (e diel, 4 prill), në një adresë në Altëood Road, Maidenhead.

Altjohn Cobo vjeç 20,  u pa për herë të fundit në zonën Christie Street të Paisley të Mërkurën, 31 Mars 2021 dhe u raportua i zhdukur.


Anxhelo Qoboj vjeç 16, nuk është parë që nga 1 korriku 2021.



/abcnews.al/