Ford prezanton “bishën” me 7 motorë elektrikë

schedule13:49 - 23 Korrik, 2020

schedule 13:49 - 23 Korrik, 2020

Ford ka prezantuar modelin më të ri mustang Mach-E SUV. Fuqizohet nga shtatë motorë elektrikë që prodhojnë gjithsej 1.400 kuaj fuqi, me një bateri 56.8 kilovat-orë, dhe që mund  të arrijë një shpejtësi deri në 258 km/h.

SUV ka një bateri më të vogël se paketa standarde 76 kwh në modelin e prodhimit Mustang Mach-E, e cila është krijuar posaçërisht për prodhimin e shpejtë të energjisë. Për të parandaluar mbinxehjen e baterisë, Ford ka instaluar një sistem ftohjeje, shkruan abcnews.al.

Krahu i jashtëzakonshëm i pasmë i Mustang Mach-E & # 39; gjeneron 2.300 paund forcë aerodinamike në 160 milje në orë.

Sipas CNN, Mustang Mach-E 1400 ka pesë motorë më shumë sesa Mustang Mach-E GT. Tre prej tyre janë bashkangjitur në diferencën e përparme dhe katër janë vendoset në pjesën e pasme, me një bosht të vetëm lëvizës që i lidh ato me diferencialet. /abcnews.al/

Mustang Mach-E 1400 ka të gjitha lëvizjet, por gjithashtu mund të dërgojë të gjithë fuqinë e tij vetëm në rrotat e përparme ose të pasme.