“Fondi i Artit” ,4.6 mln dollarë për të shpëtuar shtëpinë e krijuesit të famshëm britanik

09:50 | 23/01/202009:500

“Fondi i Artit”, një organizatë bamirësie kombëtare për mbledhjen e fondeve për artin, ka filluar një apel publik për të shpëtuar “Prospect Cottage”, ish-shtëpinë e filmave krijues vizionarë dhe aktivistit Derek Jarman.

Jarman bleu vilën në vitin 1986 dhe krijoi përpara tij një kopsht të famshëm të frymëzuar nga peizazhi bregdetar përreth i Dungeness, në juglindje të Anglisë, gjithashtu vendi i dy stacioneve të energjisë bërthamore.

Më pas shtëpia ishte pjesë e filmit të Jarman “Kopështi” në vitin 1990, ku interpretoi aktorja Tilda Swinton.

 

Swinton, e cila ishte muza e drejtorit, është pjesë e një grupi artistësh që mbështesin fushatën.

Synimi është që të mblidhen 4,6 milionë dollarë deri në fund të marsit të 2020-ës.

50% e shumës së mbledhur ka ardhur nga donacionet private.

Fushata tani është e hapur për publikun, i cili mund të dhurojë dhe të marrë kopje, objekte dhe vepra të artistëve përfshirë Michael Craig-Martin, Tacita Dean, Jeremy Deller, Isaac Julien, Hoëard Sooley dhe Ëolfgang Tillmans, duke filluar nga 32 dollarë deri në 1,630 dollarë.

Vila po përballet me perspektivën e një shitjeje private, pas vdekjes së  Keith Collins në vitin 2018, shoqëruesit të ngushtë të Jarman në vitet e tij të fundit, të cilit i la pasurinë.

“Fondi i Artit” beson se kjo do të rezultojë në humbjen e përmbajtjes së tij, arkivi i gjerë i Jarman dhe trashëgimia e tij artistike.

 

Pasi Jarman bleu vilën ai e ktheu atë në një qendër krijuese për veten dhe bashkëpunëtorët e tij.

“Vila u bë shpejt një burim i ngushëllimit dhe frymëzimit intensiv, një lloj i shenjtërores por edhe një vend i shoqërueshmërisë së lartë për miqtë dhe bashkëpunëtorët. Më shumë se 25 vite më vonë kopshti mbijeton dhe vila është ende e mbushur me vepra arti nga Jarman, miqtë dhe admiruesit e tij, përfshirë Maggi Hambling, John Maybury, Gus van Sant, Richard Hamilton dhe të tjerë”, tha Stephen Deuchar, drejtori i ‘Fondit të Artit’, në fillimin e fushatës në Londër.

Tilda Swinton tregon momentin kur ata panë shtëpinë e vogël.

“Ai kishte një mik i cili jetonte në Dungeness. Ndërsa po ktheheshim drejt Londrës, ne pamë një shtëpi të vogël të zezë prej druri me korniza dritaresh të verdhë në të majtën e rrugës, përballë detit. Kishte një shenjë për shitje të mbërthyer në gurë në këmbët e saj. Mbaj mend qartë duke u kthyer pa asnjë fjalë dhe duke ndaluar makinën. Ne trokitëm në derë, të cilën e hapi një zonjë simpatike që Derek kishte vendosur para se të arrinim te Lydd që ai do ta blinte atë”, tha ajo.

Artisti Jeremy Deller, i cili po kontribuon disa vepra në fushatë, tha: “Derek Jarman ishte një provokues frymëzues në jetën kulturore të Britanisë dhe një model i shkëlqyer për çdo artist që kërkon të shkaktojë pak telashe.

Jam i lumtur për tani,  të jesh duke punuar me artistë të tjerë për t’i dhënë njerëzve një shans për të zotëruar një vepër arti në këmbim të një donacioni për të ndihmuar në ruajtjen e këtij vendi të veçantë, ‘Prospect Cottage’ “, u shpreh Deller.


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono