Finalja e Kupës në “Air Albania”, Polica e Tiranës zbulon masat e marra

schedule10:58 - 2 Gusht, 2020

schedule 10:58 - 2 Gusht, 2020

Sot zhvillohet finalja e Kupës së Republikës. Teuta dhe Tirana do të luftojnë për të fituar trofeun e dytë më të rëndësishëm të futbollit shqiptar. Ndeshja do të luhet në stadiumin kombëtar “Air Albania”, duke nisur nga ora 20:00, teksa Drejtoria Vendore e Policisë së Tiranës ka marrë masat e saj në lidhje me këtë sfidë.

FSHF kërkoi që të ndiqej modeli francez, duke kërkuar të kishte tifozë në ndeshjen e sotme, sigursht duke respektuar distancat sociale dhe masat e sigurisë. Një gjë e tillë nuk është përmbushur, pasi Policia e Shtetit vjen me një njoftim zyrtar ku qartësohet se nuk do të lejohet askush tjetër në stadium përveç stafeve teknike dhe personave të paraqitur nga ana e klubeve dhe FSHF.

“Policia e Tiranës, ka marrë masa të shtuara për mbarëvajtjen e rendit dhe sigurisë gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit midis ekipeve Teuta-Tirana, finale e Kupës së Shqipërisë, që do zhvillohet më datë 02.08.2020, në orën 20:00, në stadiumin “Air Albania”.

Masat e marra nga Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë do të jenë të njëjta si në ndeshjen Tirana – Bylis, do të merren sërish një serë masash teknike dhe organizative në një zonë më të gjerë se perimetri i stadiumit, me qëllim sigurimin e rendit dhe të sigurisë publike para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes së futbollit, duke synuar jo vetëm mbarëvajtjen e aktivitetit sportiv, por dhe moslejimin e grumbullimit të tifozëve, si masë parandaluese për përhapjen e infeksionit COVID-19.

Në kuadër të këtyre masave të parashikuara informojmë qytetarët e Tiranës se:

Do të lejohen të futen në stadium vetëm ata persona të caktuar nga ekipi dhe FSHF, sipas protokollit sanitar “Për organizmin e ndeshjeve të futbollit”. Nëse do të konstatohen shkelje të protokollit do të ndërhyjë dhe do të vendosen masa administrative sipas aktit normativ ndaj të gjithë personave përgjegjës.

 

Stadiumi “Air Albania”

Nuk do lejohen grumbullime të tifozëve në sheshe apo në ambientet përreth. Në rast grumbullimi Policia do të ndërhyjë për shpërndarjen e tyre.

Gjithashtu do të ketë bllokime të disa segmenteve rrugore, në të cilat nuk do lejohen të lëvizin as mjetet dhe as këmbësorët. Segmentet rrugore që do të jenë të bllokuara, nga ora 17:30 deri në përfundim të aktivitetit, janë:

– Rruga përreth stadiumit “Lek Dukagjini”, rruga “Dervish Hima”, rruga “Gjergj Filipi”, rruga “Papa Gjon Pali II”, nga kryqëzimi me rrugën “Ismail Qemali” deri tek stadiumi “Air Albania” dhe bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, nga presidenca, sheshi “Nënë Tereza” deri te sheshi “Shopen”, si dhe sheshi para Universitetit Politeknik.

Policia e Tiranës kërkon mirëkuptimin e qytetarëve për të evituar lëvizjen me automjete si edhe lëvizjen me këmbë në segmentet rrugore të lartpërmendura në oraret e caktuara. Policia e Tiranës apelon edhe njëherë për respektim me rigorozitet të protokolleve të sigurisë, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19″, lexohet në komunikatë. /abcnews.al