FIFA merr vendimin përfundimtar për çështjen e Ekuadorit

schedule17:23 - 10 Qershor, 2022

schedule 17:23 - 10 Qershor, 2022

Shpresat e Kilit, apo të Italisë e ndonjë kombëtareje tjetër në Amerikën e Jugut kanë marrë fundit ditën e sotme.

FIFA kishte nisur hetimet pas denoncimit të bërë nga Federata e Futbollit të Kilit, për aktivizimin nga Ekuadori të futbollistit Byron Castillo.

Pretendimet ishin që lojtari kishte lindur në Kolumbi dhe kishte falsifikuar dokumentacionin. Hetimet janë mbyllur nga FIFA dhe nuk ka dënim për Ekuadorin, që do të marrë pjesë në Botërorin e Katarit./ h.ll/abcnews.al