FDA refuzon dozën e tretë të vaksinës Pfizer

schedule22:32 - 17 Shtator, 2021

schedule 22:32 - 17 Shtator, 2021

Komiteti Këshillimor i Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) votoi sonte kundër miratimit të dozës përforcuese Pfizer / BioNTech  për Covid-19 në popullatën e përgjithshme mbi 16 vjeç.

FDA tashmë ka miratuar administrimin e dozave përforcuese të vaksinave të teknologjisë me RNA për njerëzit me sistem imunitar të dobësuar.

Propozimi mund të interpretohet si një goditje ndaj strategjisë së qeverisë së Presidentit Joe Biden për  pandeminë.

Presidenti amerikan kishte njoftuar se do të niste një fushatë nxitëse për të gjithë, tetë muaj pas vaksinimit të tyre fillestar, me kusht që të miratohej nga FDA. Ekspertët amerikanë, megjithatë, konsideruan se administrimi i një doze të tretë mund të justifikohet vetëm për një grup të kufizuar të popullsisë, pra për të moshuarit./abcnews.al/