Faktori i fshehur që mund t’i japë fitoren surprizë Trump

schedule13:18 - 20 Tetor, 2020

schedule 13:18 - 20 Tetor, 2020

David Siders, Politico

Përkundër çdo mase që operativët politikë, akademikët dhe analistët kanë ndërmarrë për të parashikuar zgjedhjet, rezultati ka treguar se Joe Biden do të fitojë zgjedhjet presidenciale.

Megjithatë, dy javë para ditës së zgjedhjeve, realiteti i shpalosur i vitit 2020 është i vështirë të parashikohet. Dhe demokratët po përpiqen të zbulojnë ndryshimet e fshehura që mund të fundosin të nominuarin e tyre – ose ato që mund të quhen të panjohurat e  njohura.

Pjesëmarrja e demokratëve vazhdon të rritet në votimet e parakohshme. Por, është e paqartë nëse do të jetë e mjaftueshme për të kaluar votat në rritje të republikanëve.

Ekziston pasiguri në lidhje me saktësinë e votimit në disa shtete të caktuara, efikasitetin e përpjekjeve për shtypjen e votuesve të GOP, madje edhe numrin e fletëvotimeve postare që për një arsye ose një tjetër mund të quhen të pavlefshme.

“Ka më shumë të panjohura se sa kemi pasur ndonjëherë”, tha Tom Bonier, CEO i TargetSmart.

“Instrumentet që kemi për të vlerësuar këtë garë, sondazhet, modelet tona parashikuese … problemi është që të gjitha ato mjete janë ndërtuar për të vlerësuar zgjedhje normale. Dhe këto janë gjithçka përveç zgjedhje normale”.

Për këtë arsye, ndër të tjera, demokratët po vlerësojnë votimet e parakohshme, raporton abcnews.al

“Ne nuk e dimë se çfarë çmendurie mund të bëjë Trump”, tha Matt Bennett. “Çdo ditë është një javë dhe çdo javë është një muaj. Do të duket një kohë e gjatë, e pafundme. nga tani deri më 3 nëntor”, pohoi ai.

Nga të gjitha arsyet që demokratët mund të jenë të pasigurt, më shqetësuese për partinë është ajo që tani për tani po shkon shumë mirë për ta: Pjesëmarrja. Më shumë se 27 milionë njerëz kanë votuar tashmë në të gjithë vendin që nga e diela, disa pasi qëndruan në radhë për orë të tëra, sipas të dhënave të përpiluara nga Projekti i Zgjedhjeve i Shteteve të Bashkuara. Demokratët kanë më shumë vota sesa republikanët.

Por ekspertët politikë nuk e dinë se sa përparësi të madhe do të ndërtojnë demokratët në votimet e parakohshme  apo nëse do të jetë e mjaftueshme për të kapërcyer valën e votave që republikanët pritet të votojnë.

Duke shënuar “shenja të qarta paralajmëruese” për Biden, një strateg i shquar qarkulloi një memo midis demokratëve në fillim të këtij muaji duke përmendur rritjen e regjistrimit të votuesve të bardhë, – baza demografike e presidentit, Donald Trump – në Pensilvani, Wisconsin dhe Michigan. Nuk ka asnjë precedent që Trump të kapërcejë një deficit kaq të madh të sondazheve kaq afër zgjedhjeve, shkroi strategu.

Për demokratët, pasiguria  se kush voton është vetëm një pjesë e ekuacionit. Ajo gjithashtu është e paqartë se sa fletëvotime postare në fund të fundit do të refuzohen dhe në cilat shtete.

Nuk është çështje e vogël. Pasi Gjykata e Lartë e Pensilvanisë vendosi muajin e kaluar se të ashtuquajturat “fletëvotime të zhveshura” – ato  pa një zarf të duhur  nuk mund të numëroheshin, zyrtarët e zgjedhjeve paralajmëruan se më shumë se 100 mijë vota mund të quheshin jo të vlefshme.

Kjo është më shumë se dyfishi i diferencës me të cilën, Trump mundi Hillary Clintonin në vitin 2016.

Republikanët në shtetet e tjera kanë pasur një farë suksesi në gjykatë duke parandaluar që të numërohen fletët e votimit me postë që mbërrijnë pas Ditës së Zgjedhjeve. Një fitore e Bidenit mund të varet jo vetëm nga bindja e demokratëve për të vazhduar votimin në dy javët e ardhshme – por ata duhet të sigurohen që çdo gjë ta bëjnë në mënyrë korrekte.

Ekziston një pasiguri, veçanërisht për votuesit më të rinj, të cilët nuk po votojnë  në të njëjtin ritëm si  të moshuarit.

“Unë parashikoj në javët e ardhshme se historia e demokratëve do të ndryshojë nga euforia mbi epërsitë e dukshme të mëdha në votimin e hershëm dhe më pas do të shqetësohet se një numër i madh i votuesve të rinj, ende nuk kanë votuar.”

“Një e panjohur e madhe për momentin është sa demokratë po votojnë realisht, tha Nick Trainer, drejtori i fushatës së Trumpit për strategjinë e fushatës.

Sigurisht, shumë demokratë do të votojnë. Por ata do fillojnë të shqetësohen për diçka tjetër. Demokratët po shpenzojnë miliona dollarë në edukimin e votuesve dhe programet e mbrojtjes së votuesve. Por në debatin e tij me Bidenin, Trump u bëri thirrje “mbështetësve të tij të votojnë dhe të tregohen të kujdesshëm.”,

Një arsye që strategët politikë janë përqendruar aq shumë në mekanikën e zgjedhjeve – përfshirë pjesëmarrjen dhe numërimin e votave  është se shumë pak gjëra ka të ngjarë të ndryshojnë rrjedhën e fushatës. Republikanët kanë shpresën për një kthesë dramatike të koronavirusit ose për rigjallërim të ekonomisë. Zgjedhjet janë ende referendum për Trumpin.

Sipas sondazheve Trump do të ketë nevojë që kandidati i tij të tregojë pasiguri për të fituar një mandat të dytë. Por ekziston një farë pasigurie edhe për këtë.

Trump nuk është favorit në sondazhe dhe kjo është diçka që nuk mund të përgënjeshtrohet. Anketuesit e të dy partive kanë deklaruar se janë duke llogaritur më shumë kujdes votuesit e bardhë, të shkolluar jo kolegjial.

Megjithatë, shumë demokratë vazhdojnë të dyshojnë se ka ende të ashtuquajtur votues të qetë ose të ndrojtur të Trumpit– ata që nuk pranojnë t’u thonë anketuesve se mbështesin një president të polarizuar, transmeton abcnews.al

Përveç kësaj, ndërsa Trump ndodhet në disavantazh në shtetet kritike, ai është afër kufijve të gabimit të shumë shteteve.

Deri në këtë pikë, asgjë nuk e ka ndryshuar ekuacionin themelor dhe kjo përfshin një pandemi, një debat të parë katastrofik dhe shtrimin në spital të Trumpit nga koronavirusi.

Për demokratët, nuk ka asnjë çmim politik që duhet paguar për projeksionin e kujdesshëm, i cili mund të ndihmojë të shmang vetëkënaqësinë midis donatorëve dhe votuesve të mundshëm.

Ajo që ndryshon nga viti 2016 është se kemi një kandidat me epërsi të madhe sipas sondazheve, por edhe një president që nuk është si paraardhësit e tij – kjo i bën zgjedhjet e këtij viti të paparashikueshme. s.ba/abcnews.al