te pasur

Capture-21.png
So Nila08:40 | 20/02/2020

Njerëzit e pasur s’e vrasin mendjen për të njëjtat gjëra si njerëzit e rëndomtë. Qiraja s’është problem kur zotëron një sërë pronash. Ushqimi s’është problem kur porosit çfarë të të hahet. Transporti s’është problem kur mund të përballosh shërbim taksi shkruan Vice.

Sidoqoftë, njerëzit e pasur mbeten njerëz dhe ndonjëherë, natën vonë, i pushtojnë shqetësimet. Po për çfarë shqetësohen?

1.Jonah, 27 vjeç, inxhinier software

Nuk shqetësohem shpesh, përveç rasteve kur kam familjarët sëmurë. Për herë të fundit, u stresova shumë kur u sëmur macja ime, por fatmirësisht pagova një veteriner të vinte në shtëpi dhe ta kuronte. Gjithçka është mirë tani.

Nuk mendoj se të qenit i pasur të zgjidh vetëm punë me qiranë apo faturat. Të zgjidh dhe probleme të tilla, që janë më të menaxhueshme kur i përballon financiarisht.

2.Richard, 56 vjeç, qiradhënës

Shqetësohem për shëndetin ose nëse e mbylla derën pasi dola nga shtëpia. Shpeshherë, vras mendjen nëse njerëzit më kanë qejf. Mos tregohem i pandjeshëm kur postoj foto nga pushimet apo foto të blerjeve të fundit? Shqetësohem për botën, gjendjen klimatike.

3.Natalia, 23 vjeçe, trashëgimtare e pasurisë së familjes

Shqetësohem për perceptimin publik, nëse njerëzit më kanë qejf apo jo. Sado të mos më pëlqejë të flas për pasurinë, detyrohem ta përmend kur bie fjala te pushimet apo hobit. Qoftë prej xhelozisë apo pasigurisë, njerëzit më shohin shtrembër se jam e pasur.

4.Alan, 68 vjeç, bankier i dalë në pension

Kam dalë në pension, kam kohë të lirë dhe kam fonde pa limit. Atëherë pse s’jam i lumtur akoma? Çfarë bën kur ke zgjidhur çdo problem të mundshëm? Njerëzit si puna ime i kthehen karrierës sepse s’kanë me çfarë të merren. Kur nuk punon, duhet ta mbushësh vetë boshllëkun, duhet ta marrësh vetë në dorë mirëqenien tënde mendore.

5.Walter, 27 vjeç, trashëgimtar i një zinxhiri ndërkombëtar restorantesh

Në shkollë, isha goxha më i pasur se studentët e tjerë, edhe pse ishte shkollë private dhe të gjithë ishin të pasur. Shokët i vinin re makinat, rrobat dhe më gjykonin. Prandaj e kam vrarë mendjen gjithmonë nëse shoqëria më ka qejf për njeriun që jam apo ngaqë jam i pasur. Ndonjëherë mendohem në e dashura prej vitesh më do mua apo stilin tonë të jetesës. S’jam kurrë i sigurt për njerëzit që më rrethojnë dhe ky mendim më konsumon goxha orë në ditë.

6.Giles, 48 vjeç, investitor

Shqetësohem për vajzat e mia dhe të ardhmet e tyre. Nuk kaloj shumë kohë me to ngaqë duhet të punoj. Vras mendjen në vajzat më përçmojnë. Vras mendjen në gruaja më tradhton. Pasuria ta lehtëson vërtet jetën, por të sjell probleme të tjera./abcnew.al

 

jaht_2.jpg
So Nila15:16 | 18/02/2020

Harrojini jahtet, “lodrat” e preferuara të super të pasurve tani janë të tjera. Tani ata kanë pasion nëndetëset.

John Ramsey, shefi i dizajnit për “Triton”, një kompani që prodhon nëndetëse luksoze, në një intervistë për revistën “1843”, rrëfen trendin më të ri të udhëtimeve të të pasurve në dete e oqeane.

“Çfarë bëjnë ata në nëndetëse? Gjërat që bëjnë kur janë mbi ujë. Soditin peshqit tropikalë pa iu lagur flokët dhe pinë shampanjë në thellësitë e Antarktikut ose kalojnë në ngushticën Mariana.

Kjo e fundit ndodhet në Oqeanin Paqësor dhe është 10 994 metra e thellë. Vetëm tre njerëz janë zhytur në të deri tani.

Ramsey thotë se tashmë një pjesë e miliarderëve i kanë blerë mjetet e tyre nënujore. “Richard Branson ka një të tillë, po ashtu edhe Roman Abramovich. Ray Dalio, një tjetër miliarder, ka dy të tilla”.

A janë të përshtatshme si jahtet? “Zakonisht, një “Triton” ka vend të mjaftueshëm për tre persona. Dhe harrojeni të jetoni në to”, thotë Ramsay.

Një nga ato që zhyten deri në hendekun Mariana  dhe shkojnë deri në 30 milionë dollarë. Por ka edhe çmime më modeste. Ato fillojnë nga 2 milionë dollarë./abcnews.al

 

190101165729-respect-for-the-elderly-super-tease.jpg
So Nila13:00 | 18/01/2020

Sipas CNN, studiuesit analizuan të dhëna për më shumë se 25 mijë të rritur mbi 50 vjeç, duke kërkuar faktorë që mund të parashikonin se sa kohë ata jetuan përpara se të fillonin të vuanin nga aftësi të kufizuara të lidhura me moshën, gjendja ku nuk mund të lëviznin nga shtrati ose të gatuanin vetë.

Njerëzit e pasur jetojnë të shëndetshëm mesatarisht 9 vite më shumë sesa njerëzit e varfër.

Faktori më i madh socio-ekonomik që ndikoi në këto probleme ishte pasuria.

Ekipi zbuloi se njerëzit më të pasur shijonin pothuajse një dekadë shtesë përpara se të fillonin vështirësitë.

Nga mosha 50 vjeç, burrat më të pasur jetonin 31 vite të shëndetshme të jetës, krahasuar me më pak të pasurit, të cilët kishin vetëm 22 deri në 23 vite të shëndetshme.

Për gratë, më të pasurit ishin parashikuar të gëzonin edhe 33 vite të tjera të shëndetshme, në krahasim me 24 vite për më të varfrit.

“Ndërsa jetëgjatësia është një tregues i dobishëm i shëndetit, cilësia e jetës ndërsa plakemi është gjithashtu e rëndësishme”, tha autori kryesor Paola Zaninotto, specialist i shëndetit publik në University College London, në një deklaratë.

“Duke matur jetëgjatësinë e shëndetshme ne mund të marrim një vlerësim të numrit të viteve të jetës së kaluar në gjendje të favorshme të shëndetit ose pa aftësi të kufizuara”, shtoi ai.

Puna e studiuesve nga një ekip universitetesh në Evropë dhe SHBA është larg nga i pari që vë në pah rëndësinë që luan pasuria në sa kohë jetojnë njerëzit, megjithëse shumica janë përqendruar në jetëgjatësinë sesa në cilësinë e jetës.

Hulumtimet në vitin 2016 zbuluan se burrat në nivelin më të lartë financiar në SHBA mund të jetojnë deri në moshën 87.3 vjeç, gati 15 vite më gjatë se ata me më pak financa.

Hendeku për gratë ishte 10 vite.

Edhe në Mbretërinë e Bashkuar, një studim në vitin 2018 zbuloi se njerëzit e varfër vdesin rreth një dekadë më herët se sa ata që janë më mirë financiarisht.

Të dhënat për hulumtimin e ri u nxorën nga dy studime të plakjes: një nga Mbretëria e Bashkuar, e cila kishte 10.754 të anketuar dhe një tjetër nga SHBA-ja, me 14.803 të anketuar.

Nuk kishte ndonjë ndryshim domethënës midis dy vendeve në lidhje me gjetjet kryesore të studimit.

“Pabarazitë në jetëgjatësinë e shëndetshme ekzistojnë në të dy vendet dhe janë me sasi të ngjashme. Në të dy vendet përpjekjet për të zvogëluar pabarazitë shëndetësore duhet të synojnë njerëzit nga grupet e pafavorshme socio-ekonomike”, shkruajtën autorët në përfundimin e tyre.

Në përgjithësi, jetëgjatësia globale e jetës gjatë lindjes në vitin 2016, viti i fundit për të cilin disponoheshin të dhëna ishte 72 vjet, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Jetëgjatësia mesatare globale u rrit me 5.5 vjet midis vitit 2000 dhe vitit 2016, rritja më e shpejtë që nga vitet 1960./abcnews.al

download-3.jpg
So Nila14:45 | 13/01/2020

Të gjithë ne kemi ëndrrat tona, shumë prej të cilave shpesh kërkojnë shumë para. Pra, duhet të mësojmë t’i përdorim paratë siç duhet për të ruajtur sa duhet për diçka që duam.

Por kursimi i parave është një formë arti që gjithashtu duhet të mësohet. Nëse mësojmë se si të merremi me paratë, ëndrrat tona nuk do të jenë thjesht ëndrra dhe fillojnë të bëhen realitet. Rregullat që kanë treguar efektivitet mund të na ndihmojnë ta bëjmë këtë.

Shpesh problemet tona financiare nuk shkaktohen nga sa para kemi, por nga mënyra se si i përdorim ato. Ne jemi vazhdimisht në kërkim të zgjidhjeve të reja për ta bërë jetën tonë edhe më të rehatshme. Prandaj, po ju paraqesim këto 5 rregulla për kursimin e parave.

1.Merrni parasysh koston e përdorimit

 

Ndonjëherë, kemi probleme kur përpiqemi të kursejmë paratë. Natyrisht, ka gjëra të domosdoshme që përdorim çdo ditë dhe ne duhet të përpiqemi të kursejmë para për to. Por kur blejmë gjëra të lira që janë me cilësi të dobët, shpesh përfundojmë duke i blerë edhe më shpesh këto gjëra.

Natyrisht, duhet t’i marrim vendimet në bazë të asaj se sa para kemi, por nuk duhet të neglizhojmë faktin se kostoja reale e një produkti nuk është çmimi i saj, por se sa kohë mund ta përdorim.

2.Vendosni një kufi për shpenzimet e përditshme

 

 

Planifikimi i shpenzimeve tuaja është një nga rregullat më të rëndësishme për menaxhimin e buxhetit tuaj. Pasi planifikoni për blerje të mëdha, përpiquni të kufizoni sasinë e parave që shpenzoni çdo ditë. Kjo nuk do t’ju lejojë të shpenzoni para dhe do të shmangë dëshirën për të shkuar në dyqan vetëm sa për të blerë diçka të shijshme.

Pra, mendoni me kujdes për shumën që mund të shpenzoni pa planifikuar paraprakisht (pini kafe, paguani për një udhëtim shtesë në një taksi, etj) dhe përpiquni të mos shpenzoni më shumë.

3.Përmbushni nevojat tuaja, jo dëshirat

 

Në përgjithësi, njerëzit nuk kanë edhe aq shumë nevoja: ujë, ushqim, strehim, veshje, siguri, marrëdhënie të mira me njerëzit e tjerë dhe vullnet të lirë. Duke përmbushur një nevojë, ne zgjidhim një problem dhe në fund, kjo është ajo që na bën të kënaqur.

Kur plotësojmë dëshirat që kemi, shpesh jemi impulsivë dhe duke hedhur ato çfarë kemi blerë më përpara por kjo gjë edhe na zhgënjen. Pra, çdo herë që dëshironi të blini diçka, bëjini vetes këtë pyetje: a keni nevojë vërtet për këtë?

4.Ndani shpenzimet tuaja

 

Ndarja e shpenzimeve me miqtë tuaj mund t’ju ndihmojë të kurseni para. Për shembull, mund të shkoni në supermarkete me të afërmit, miqtë ose njerëzit që njihni. Ka oferta zbritjeje që mund të jenë fitimprurëse për të gjithë. Dhe gjithashtu mund të porositni gjërat nga dyqanet online së bashku dhe të ndani koston e transportit.

5.Zgjidhni dikë që është përgjegjës për buxhetin e familjes

 

Kur nuk ka asnjë person i cili është përgjegjës për buxhetin në një familje, shumë para hidhen dëm. Por nëse njëri prej bashkëshortëve merret me paratë më mirë se tjetri, ndoshta ata duhet ta diskutojnë dhe të caktojnë role në këtë çështje. Kjo do t’i lejojë ata të zgjedhin kostot e tyre dhe të shmangin shumë konflikte në të ardhmen./abcnews.al

divorci-bezos-1280x593.jpg
ent ela11:21 | 05/04/2019

Jeff Bezos do të mbetet aksioneri më i madh i Amazon, edhe pas divorcit të tij të kushtueshëm me bashkëshorten, duke mbajtur 75 % të aksioneve.

Pjesa e aksioneve, dhuruar bashkëshortes së tij, për një proces të qetë dhe të butë divorci, shkon në rreth 36 miliardë dollarë.

Bashkëshortja e Bezos  do të jetë aksionerja e tretë e “Amazon” si dhe do të renditet e 4-ta në listën e grave më të pasura të botës.

Divorci i miliarderit me pasuri 232,8 miliardë dollarë, ka shënuar kështu rekord, duke qenë më i kushtueshmi në histori.

Bashkëshortja e tij, Mekkenzi, do t’i kalojë themeluesit të gjigandit të shitjeve online edhe aksionet e saj në Uashington Post e Blue Origin, dy kompani në pronësi të Bezos.

Marrëveshja për këtë divorc, që mund të finalizohet brenda 3 muajsh, largoi frikën për një tërmet në kompaninë më të madhe të shitjeve në internet “Amazon”.

Në një postim në rrjetet sociale, njeriu më i pasur i botës, Xhef Bezos shprehet se, gruaja e tij ishte një nënë dhe një bashkëshorte e shkëlqyer dhe gjithmonë do të ketë diçka për të mësuar prej saj.

Çifti ka 4 fëmijë dhe shkak për ndarjen e tyre mund të jetë bërë një lidhje e miliarderit me një prezantuese televizive./abcnews.al

 

 

zona-mexico.jpg
ad min20:19 | 21/08/2018

Një fotograf nga Afrika e Jugut ka publikuar disa pamje të bëra nga droni, ku shfaqet ndarja dramatike mes të pasurve dhe të varfërve në Afrikën e Jugut, Meksikë dhe Indi.

Fotot janë pjesë e një projekti të Johnny Miller, të cilën e filloi në Prill të 2016-s për të treguar pabarazinë mes njerëzve.

“Që kur zbret në Cape Toën je i rrethuar nga kasollet. I gjithë aeroporti rrethohet nga kasolle të vogla dhe duhen 10 minuta që të arrish në zonën ku jetojnë të pasurit”, thotë ai për BBC-në.

Sipas tij, lufta ndaj pabarazisë është sfida kryesore e gjeneratës së ardhshme.

 

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono