lufta e tarifave
Mesazhi i Jarecit

Christine-Lagarde-1280x960.jpg
ent ela14:03 | 08/05/2019

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristin Lagard paralajmëroi se nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kina do të dështojnë në arritjen e një marrëveshjeje për sa i përket luftës së tarifave, ky do të ishte një kërcënim shumë i madh për ekonominë globale.

Fjalë mjaft të qarta ato rreth krizës së tarifave mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës, të thëna nga drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar Lagarde: negociatat tregtare mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës kërkojnë kohë, dhe dështimi i tyre është një kërcënim për ekonominë globale. Në një intervistë për Blumberg, Kristin Lagard, shprehet se tensionet mes Uashingtonit dhe Pekinit përbëjnë kërcënim. Dhe deklaratat e mesazhet në Tuiter kanë bërë më pak të mundur një marrëveshje mes dy kolosëve ekonomikë global.

Ministri francez i Ekonomisë shtoi se po ndiqte nga afër negociatat mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe shpresonte që të respektoheshin principet e transparencës. Ai u bëri apel të dyja palëve që të shmangin marrjen e vendimeve që mund të kërcënojnë dhe minojnë zhvillimin ekonomik global në muajt e ardhshëm. Sipas tij rritja e tarifave është një vendim negative për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kinën, për zonën euro dhe Europën.

Kina ka bërë të ditur se negociatori kryesor tregtar i saj, do të vizitojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës për t’u takuar me homologët amerikanë këtë javë. Por pavarësisht kësaj Shtetet e Bashkuara të Amerikës paralajmërojnë rritje të mëtejshme të tarifave për 200 miliard dollar produkte që vijnë nga Kina duke filluar nga e dita e premte. Vendimi, sipas administratës amerikane u mor pasi Pekini ka bërë hapa prapa në lidhje me premtimet e dhëna gjatë bisedimeve për të zgjidhur konfliktin ekonomik. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono