lartësia

iStock-636831102.jpg
So Nila14:04 | 24/01/2020

Shumë njerëz refuzojnë të udhëtojnë në vendet e largëta me avion për shkak të frikës që kanë nga lartësia dhe probleme të tjera që mund të iu shfaqen atyre, mirëpo ka mënyra të ndryshme të cilat janë shumë të lehta për t’u praktikuar që ta largoni këtë frikë.

1.Kontrolloni frymëmarrjen

Kur të ndiheni në ankth është e rëndësishme të mësoni të kontrolloni frymëmarrjen. Ideale është të mbash frymën, pastaj të fillosh të marrësh dhe të nxjerrësh frymë shumë thellë.

2.Të kontraktosh muskujt

Për të limituar më tej ankthin këshillohet të kombinoni frymëmarrjen e thellë me kontraktimet muskulore. Në këtë mënyrë largohen sinjalet që provokojnë stres.

3.Të qetësoheni

Piloti dhe ekuipazhi duan të fluturojnë, për ta është një ambient i sigurt dhe normal për të qëndruar. Edhe pse konsiderohet që pilotët janë të mbrojtur dhe të mësuar dhe duke qëndruar në ajër është më e lehtë të qetësohesh.

4.T’u besosh pilotëve

Mbani në mendje që pilotët janë të nënshtruar nga procedurat e përzgjedhjeve shumë  strikte dhe janë profesionistët më të kontrolluar dhe të formuar të tokës. Çdo gjashtë muaj janë subjekt i testeve të stimulimit.

5.T’u besosh kontrolleve ajrore

Duhet ditur që aeroplanët e biznesit i  janë  nënshtruar  kontrolleve para çdo fluturimi nga pilotët përpos inxhinierëve. Mirëmbajtjet rutinë kryhen rregullisht në intervale precize nga inxhinierë të autorizuar./abcnews.al

kucise.jpg
ent ela15:57 | 11/03/2019

Një naftëtar është rrezuar nga lartësia e një pusi nafte në Kuçovë e për pasojë humbi jetën rrugës për në spital. Sipas policisë ai është Agim Gremi 50 vjeç nga Fieri i cili ishte punësuar në Ndërmarrjen e Naftës në Kuçovë.

Sipas hetimeve te deritanishme 50 vjeçari kishte hipur në lartësinë e një pusi nafte por pa asnjë kusht sigurie.  Policia ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono