Kombëtare

Hidalgo-e1585258336283.png
Igli Nikolli21:34 | 26/03/2020

Ka mbyllur sytë përgjithmonë personi që i dhuroi trofeun e parë ndërkombëtares Fracnës. Michel Hidalgo ishte trajner i “gjelave” për 8 vite radhazi (1976-1984). Në vitin e fundit fitoi Europianin me një skuadër që kishte në përbërje emra si Michel Platini, Jean Tigana, Luis Fernandez dhe Alain Giresse.

Pas suksesit të madh ia la detyrën ndihmësit të tij dhe qëndroi për dy vite si drejtor teknik i kombëtares. Sot është larguar nga kjo botë në moshën 87-vjeçare pas një beteje të gjatë me një sëmundje me të cilën luftonte prej kohësh. /abcnews.al

Petko.jpg
Igli Nikolli17:55 | 25/02/2020

Zvicra ka njoftuar rinovimin me trajnerin e kombëtares. Vladimir Petkovic qëndron në pankinën e helvetëve prej korrikut të vitit 2014 dhe do të vazhdojë në këtë post deri në 31 dhjetorin e vitit 2022.

56-vjeçari nga Sarajeva ka gjetur gjuhën e përbashkët me drejtuesit e Federatës së Futbollit Zviceran dhe bashkëpunimi do të vazhdojë deri në fund të Botërorit të Katarit, kompeticion që zhvillohet në vitin 2022.

Petkovic ka krijuar një skuadër shumë të fortë dhe e ka ngritur nivelin e Zvicrës, kombëtare ku aktivizohen prej vitesh edhe shumë futbollistë me origjinë shqiptare. /abcnews.al

shqiperi-u16-femra.jpg
Veronik Istrefaj20:38 | 16/02/2020

SHQIPERIA E FEMRAVE U16 FITON 5-2 NDAJ MALIT TE ZI. VAJZAT E TRAJNERIT KOLA, TRE SUKSESE NE TRE NDESHJE

Shqipëria U16 për femra e mbylli me fitore aktivitetin e UEFA-s të zhvilluar në “Arenën Air Albania”. Vajzat e trajnerit Agustin Kola arritën edhe suksesin e tretë, 5-2 ndaj Malit të Zi.

Turneu europian u mbyll më së miri. Tri ndeshje dhe tri fitore për vajzat e kombëtares U16, të drejtuar nga trajneri Agustin Kola, që e mbyllën më së miri në “Arenën Air Albania” ndaj Malit të Zi.

Fqinj verior u mposht me shifrat 5-2, dhe padyshim me dominim në lojë, ndërsa femrat shqiptare e treguan veten edhe pas dy sukseseve të para. Më herët, Shqipëria U16 e femrave mundi 3-1 Lituaninë dhe po 3-1 Gjeorgjinë, me të gjitha sfidat të luajtura në stadiumin e ri të Tiranës, një lloj shpërblimi I UEFA-s për ndërtimin e tij.

Skuadra e Agustin Kolës mori pjesë në atë që quhet Turneu I Zhvillimit, I organizuar nga UEFA. Ish-legjenda e sulmit të Tiranës e tregoi veten një drejtues të mirë për vajzat adoleshente që normalisht janë 15 vjeç.

Ndeshjet e skuadrave të tjera u luajtën në stadiumin “Elbasan Arena”, dhe në përfundim, Shqipëria e mbylli turneun në vendin e parë në grup me 9 pikë, e dyta doli Lituania me 5 pikë, ndërsa në vendet e fundit dolën Mali I Zi e Gjeorgjia.

Futbolli I femrave duhet thënë se nuk ka traditë të madhe në Shqipëri, por shpresohet që të zhvillohet sa më shumë të kalojnë vitet./abcnews.al

Xhaka.png
Veronik Istrefaj22:38 | 12/11/2019

Taulant Xhaka duket se nuk po gjen qetësi. Mesfushori kuqezi është larguar sërish nga grumbullimi me kombëtaren, raportojnë mediet sportive në vend.

Xhaka ka përdorur si justifikim faktin se është dëmtuar me Basel, duke e lënë kombëtaren kuqezi. Trajneri Reja duhet të shikojë për alternativa të tjera në mesfushë, pasi përveç Xhakës, i gatshëm për ndeshjen kundër Andorrës nuk do të jetë as Klaus Gjasula.

Mesfushori 29-vjeçar u ndëshkua me karton të verdhë në minutat e fundit kundër Moldavisë, duke plotësuar numrin e kartonëve. Një situatë aspak e mirë në repartin e mesfushës në prag të sfidës ndaj Andorrës./abcnews.al

Tite.png
Igli Nikolli19:32 | 25/10/2019

Brazili do të zhvillojë edhe dy ndeshje miqësore për këtë vit. Me datë 15 nëntor është klasikja kundër Argjentinës, ndeshje që do të luhet në Arabinë Saudite.

Katër ditë më vonë, pesë herë kampionët e botës do të zbresin sërish në fushë. Përballë do të jetë Korea e Jugut dhe takimi do të luhet në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Trajneri Tite ka shpallur listën e lojtarëve të grumbulluar. Lucas Paqueta po has vështirësi te Milani, por kjo nuk e ka penguar rikthimin e tij në kombëtare.

Lista e lojtarëve të grumbulluar
Portierë
: Alisson, Daniel Fuzato, Ederson
Mbrojtës: Danilo, Militao, Felipe, Marquinhos, Thiago Silva, Emerson, Alex Sandro, Renan Lodi
Mesfushorë: Arthur, Casemiro, Fabinho, Paqueta, Douglas Luiz , Philipe Coutinho
Sulmues: David Neres, Firmino, Gabriel Jesus, Richarlison, Rodrygo, Willian

Neymar mungon për shkak të dëmtimit të pësuar kundër Nigerisë, teksa Daniel Fuzato i Romës dhe mbrojtësi Emerson i Betisit thirren për herë të parë në kombëtaren latine.

Tite zgjodhi të mos grumbullonte asnjë lojtar që luan në Brazil. Kampionati vendas nuk është mbyllur ende dhe trajneri i Brazilit nuk dëshironte të krijonte pakënaqësi tek asnjë ekip. /abcnews.al

REja-1.png
Veronik Istrefaj18:31 | 10/10/2019

Trajneri i Shqipërisë, Edoardo Reja, ishte i pranishëm në konferencën për shtyp para ndeshjes kundër Turqisë. Në fjalën e tij, numri një i stolit kuqezi tha:

GRUPI – “Grupi i ri po funskionon, po punojmë mirë në të gjitha aspektet. Kemi konsideratë të lartë për skuadrën turke. Calhanoglu e njoh, pasi jam italian dhe e ndjek kampionatin Serie A. Ne duhet të jemi në maksimumin e potencialit tonë dhe ta shprehim në fushën e lojës. Nëse nuk jemi në 100%, do e humbin ndeshjen. Duhet të bëjmë një përfaqësim sa më dinjitoz, pasi ky ekip e meriton”.

TAKTIKAT – “E njoh skuadrën turke, kam ndjekur ndeshjet më të rëndësishme të saj. Ka fituar kundër Francës dhe ka treguar një lojë shumë të mirë. Ne duhet të jemi taktikisht shumë të vendosur, të rregullt, sepse Turqia është ekip i fortë, me lojtarë perfekt fizikisht. Kanë shënuar dhe në goditje standarte. Duhet te jemi 100% të fokusuar. Në radhë të parë, dua të shoh përmirësim nga skuadra ime, përqëndrim dhe vëmendje maksimal. Duhet të shprehim sa më mirë veten tonë”.

DEBUTUES – “Nuk do të kemi debutues nga minuta e parë, por kemi dy lojtarë në pankinë që po presin shansin e tyre. Mund të aktivizohen si zëvendësues”./abcnews.al

Memushaj1.png
Veronik Istrefaj18:09 | 10/10/2019

Ledian Memushaj do të jetë kapiten i Shqipërisë në mungesë të Elseid Hysaj. Para sfidës kundër Turqisë, mesfushori ishte i pranishëm në konferencë për shtyp në krah të trajnerit Reja. Në fjalën e tij, futbollisti kuqezi tha:

KAPITEN – “Po, jam i kënaqur që mbaj shiritin e kapitenit, por do isha më i lumtur që këti të ishte Elsi ose Mërgimi, pasi janë lojtarë të rëndësishëm. Ndeshja kundër Turqisë është shumë e vështirë, por e kemi përgatitur sa më mirë”.

FORMA – “Kemi shanse të përsërisim të njëjtën ndeshje si kundër Islandës. Jemi përgatitur shumë mirë këtë javë, do të japim maksimumin. E dimë vështirësinë e sfidës.

PËRBALLJET ME TURQINË – “Duam të ndryshojmë rezultatin e ndeshjes së shkuar. Kur luajtëm miqësore këtu para dy vitesh, skuadra luajti shumë mirë, përveç meje, pasi u ndëshkova me karton të kuq. Kemi ndryshuar shumë nga ndeshja e parë në Shkodër. Kemi lojtarë të rinj dhe me kualitete, që po tregojnë cilësitë e tyre”.

AMBIENTIMI – “Normale, kemi nevojë për më shumë kohë që të ambientohemi. Ta harrojmë edhe ndeshjen me Islandën dhe të fokusohemi te kjo ndeshje e vështirë. Dhuratë për Rejën? Shpresoj t’ia japim nesër”./abcnews.al

Hector-Cuper.jpg
Igli Nikolli14:00 | 25/09/2019

Hector Cuper është një trajner me shumë eksperiencë dhe totalisht i pafat. Argjentinasi firmosi gushtin e kaluar me kombëtaren e Uzbekistanit pas pjesëmarrjes në Botërorin Rusi 2018 me Egjiptin.

Pak më shumë se një vit ka zgjatur aventura e 64-vjeçarit në stolin e kombëtares aziatike. Federata e Uzbekistanit ka bërë publike në rrjetet sociale lajmin e ndërprerjes së kontratës me Cuper.

Palët kanë rënë dakord për t’i dhënë fund bashkëpunimit dhe rrugët e tyre janë ndarë. Cuper njihet për finalet e humbura, që janë kthyer në makthin e trajnerit të njohur argjentinas. /abcnews.al

Seedorf.jpg
Igli Nikolli11:45 | 21/09/2019

Kombëtarja e Kamerunit ka zgjedhur trajnerin e ri. Clarence Seedorf dhe zëvendësi Patrick Kluivert u shkarkuan me datë 16 korrik. Trajnerët holandezë nuk arritën t’i çonin kamerunasit më larg se faza 1/16-ve të Kupës së Kombeve të Afrikës, ku u eliminuan 3-2 nga Nigeria.

Paraqitja në turne ka zhgënjyer drejtuesit e qeverisë afrikane që prisnin një përfaqësim më dinjitoz, sidomos për faktin se Kameruni mbante statusin e kampionit në fuqi të turneut.

Një ndër arsyet që çuan në këtë fund të parakohshëm të bashkëpunimit ka qenë dhe kërkesat financiare të larta të holandezit, i cili ishte trajneri më i paguar në Afrikë me një pagë që i kalonte 700 mijë dollarët në vit.

Postin e tij e ka marrë Toni Conceicao. 57-vjeçari portugez ka gjetur akordin me drejtuesit e federatës dhe është gati të nisë aventurën me “Luanët e pamposhtur”.  Conceicao ka një eksperiencë të madhe me klube, ndërsa kjo është hera e parë që do të ulet në stolin e një kombëtarej. /abcnews.al

RAMA-PER-TATRIN-DHE-EKONOMINE.mpg_snapshot_01.17-1280x720.jpg
ad min12:30 | 03/08/2019

Një tjetër personazh i skenës shqiptare është përdorur sot nga Kryeministri Rama si provë se shumica e artistëve duan teatër të ri.

“Spiro Duni, aktor dhe regjizor që është ngjitur vetë dhe ka ngjitur trupa aktorësh në skenën e Teatrit Kombëtar, duke krijuar vlera e promovuar talente, kërkon si shumica dërrmuese e komunitetit teatror, që karakatina e qerestesë, tanimë e kthyer në kështjellën prej tallashi të politikanëve aktorë e të aktorëve politikanë, të shembet një orë e më parë për t’ia lënë vendin godinës së re të Teatrit Kombëtar”,-shkruan Rama.

Ndërsa citon SPIRO DUNIN të ketë thënë:

“Ndërtimi i Teatrit të ri është emergjencë kombëtare në këtë atdhe zhurmëmadh! Asnjë cm2 nuk cenohet nga ky truall dhe besoj që të zotët ndër vite do të kenë stendat e tyre të mirënjohjes në hollet e tempullit të ri!”/ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono