Edison Harizaj

harizaj-1280x720.jpg
Autor E15:50 | 14/02/2020

Policia e Vlorës ka bllokuar  10 makina të blinduara gjatë kontrolleve në qytet.

Gazetari Elton Nika raporton për abcnews.al se vendimi për sekuestrimin është marrë sot dhe makinat i përkisnin personazheve të njohura të nëntokës në Vlorë.

Makinat janë bllokuar në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit.

Ndërkohë, abcnews.al mëson nga burime pranë OFL se dy prej makinave të blinduara që janë bllokuar janë kapur në një garazh dhe i përkasin Edison Harizajt. Ky i fundit u vra në një atentat mafioz një vit më parë në Durrës bashkë me shokun e tij.

Gjatë orëve të fundit, policia ka verifikuar rreth 400 mjete në lidhje me dokumentacionin dhe pronësinë në qytetin e Vlorës.  /abcnews.al

maxresdefault-1280x720.jpg
Autor E13:25 | 06/01/2020

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu Viktor Ymerin në 27 dhjetor, i cili ishte dënuar me 25 vite burg për vrasjen e Arben Pajës e Ilir Xhungës.

Vendimi i gjykatës së Elbasanit shkaktoi mjaft reagime në publik për shkak të së shkuarës së Ymerit dhe lidhjeve të tij me grupet kriminale të Vlorës.

“Abc News” ka siguruar ekskluzivisht vendimin e gjykatës së Elbasanit që çoi në lirimin e Viktor Ymerit. Gjykata ka marrë në konsideratë punën që Ymeri ka bërë gjatë kohës që ndodhej në burg duke ia zbritur atë nga dënimi.

Një muaj para se të merrte vendimin për lirimin e Viktor Ymerit, gjykata e Elbasanit kishte vendosur që t’i njihte atij ditët e punës së kryera në burgun e Peqinit, të cilat konvertohen në 5 muaj e 16 ditë burg. Këto ditë burgu janë zbritur nga totali i dënimit ndaj Ymerit, gjë e cila çoi në lirim.

Viktor Ymeri u arrestua në vitin 1999 me akuzën e vrasjes me dashje duke u dënuar fillimisht me 25 vite burg. Disa vite më vonë, teksa ishte në burg, ndaj tij u dha edhe një vendim me 24 vite burg nga një gjykatë italiane sërish me akuzën e vrasjes.

Në vitin 2017, Ymeri i kërkoi gjykatës së Durrësit që të bashkonte dy vendimet. Kërkesa e tij u pranua dhe përfundimisht u dënua me 25 vite burg.

Pas dy viteve shqyrtim nga shkalla e parë në apel, kjo e fundit vendosi në maj 2019 pranimin e kërkesës për bashkimin e dënimëve duke theksuar se atij i kishin mbetur edhe 3 muaj e 20 ditë burg.

Praktikisht, sipas këtyre vendimeve, Ymeri duhej të lirohej nga burgu në shtator 2019, por kjo nuk ndodhi pasi atij nuk i ishin zbritur ditët e burgut nga puna që kishte bërë në burgun e Peqinit.

Ka qenë vendimi i datës 27 nëntor 2019 që i zbriti atij ditët e burgut për shkak të punës së bërë në burg që çoi në arsyetimin e gjykatës në 27 dhjetor për lirimin përfundimtar të Viktor Ymerit.

Kush është Viktor Ymeri

Viktor Ymeri njihet si një nga njerëzit më problematikë në Vlorë dhe që ka lidhje miqësie e farefisnie me Edison Harizajn, i ekzekutuar para disa muajsh në Durrës. Viktor Ymeri konsiderohej nga Policia dhe Prokuroria si një nga njerëzit më të afërt të Gazmend Brakës, i njohur ndryshe si Gaxhai, i dënuar me burgim përjetë. Ymeri dhe Gaxhai kanë ekzekutuar së bashku në qershor të vitit 1999 me dhjetëra plumba kallashnikovi Arben Pajën dhe Ilir Xhungën, të cilët ishin pjesë e një fraksioni tjetër kriminal në Durrës.

Fillimisht, Paja dhe Xhunga të cilët po udhëtonin me një furgon tip “Citroen” në afërsi të Drejtorisë së Policisë Durrës, janë qëlluar me një predhë kundërtanku, e cila edhe pse ka prekur parakolpin e furgonit, fatmirësisht nuk ka plasur. Pas kësaj, mbi Pajën dhe Xhungën janë derdhur breshëri automatiku kallashnikovi, të cilat vinin nga katër krahë, duke i lënë të vdekur në vend. Për këtë ngjarje, Policia e Durrësit në atë kohë arrestoi brenda shtëpisë së një doktori në Durrës Gazmend Brakën dhe Viktor Ymerin.

Daja i Edison Harizajt
Sipas burimeve nga Policia e Vlorës, dyshohet që Ymeri të jetë dhe daja i Edison Harizajt, i vrarë me rreth 50 plumba në ngjarjen e 7 nëntorit 2018 në zonën e Plepave në Durrës.

Harizaj dhe shoku i tij Genci Caci u qëlluan vetëm 7 ditë pasi Gjykata e Apelit në Durrës projektoi lirimin nga qelia të të afërmit të tyre Viktor Ymeri, për të cilin më 31 tetor 2018 ka vendosur t’i rrëzojë dënimin me burgim të përjetshëm të dhënë në 23 qershor 2017 nga Gjykata e Durrësit dhe ta dënojë atë përfundimisht me 25 vite burgim.

Më poshtë, vendimi i plotë i lirimit të Viktor Ymerit, i siguruar ekskluzivisht nga Abc News:

RASTET-E-TE-ZHDUKURVE-NE-VLORE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.48-1280x728.jpg
ad min15:24 | 01/12/2018

Policia në bashkëpunim me Prokurorinë e Vlorës po hetojnë për të gjitha rastet e personave të zhdukur në qytetin bregdetar gjatë viteve të fundit. Tre prej tyre, me të perfolurat në media dhe më misteriozet janë zhdukja e Mario Metushaj, Albano Xhaferrit dhe Ervis Troqes.

Në një deklaratë të përbashkët të policisë dhe Prokurorisë së Vlorës, rezulton se gjatë tre viteve të fundit janë zhdukur 23 persona nga ky qytet. ABC News ka mësuar se tre janë rastet më të bujshme për të cilat vijojnë hetimet, jane zhdukja e Mario Metushaj, Albano Xhaferrit dhe Ervis Troqes. Metushaj dyshohet se merrej me trafik lëndësh narkotike. Nga policia e Vlorës mësohet se Metushaj punonte si skafist për të transportuar drogë dhe nuk i ishte paguar një shumë prej 200 mijë eurosh. Ditën kur i ishin premtuar paratë ai u ka thënë familjarëve se po shkonte në Fier. Që prej atij momenti nuk dihet asgjë për Metushaj.

Albano Xhaferri rezulton i zhdukur prej datës 18 qershor të këtij viti. Një muaj më vonë zhduket edhe 24 vjeçari Ervis Troqe. Të dy sapo ishin kthyer nga Belgjika.
Nga policia u konfirmuar se dyshohet si i përfshirë në zhdukjen e Xhaferrit Edison Harizaj, i cili u vra në Durrës në një atentat së bashku me shokun e tij Genci Caca.
Në Vlorë janë zhdukur persona edhe në det.

Ksandro Ymeraj humbi kontaktet me familjen që nga 1 prilli i këtij viti. Ai ishte nisur drejt Italisë me një mjeti Tip Jet Sky. Mjeti lundrues u gjet disa ditë më vonë në Budva. Një vit më parë, familjarët e biznesmenit Adriano Jaho denoncuan zhdukjen e tij në polici. Jaho do të kthehej nga Italia me një skaf së bashku me 28 vjeçarin Ariseld Maze. Për këto raste nuk ka asnjë informacion për fatin e tyre./abcnews.al

ATENTATI-DURRES-HARIZAJ_ABCM2-T1.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
ad min15:22 | 26/11/2018

Grupi hetimor ka zbuluar fakte të reja rreth vrasjes së Edision Harizajt dhe Genci Cacës, në një atentat në Durrës. Nga këqyrja e tabulateve telefonike të Harizajt është zbuluar një telefonatë që i është bërë atij pak minuta para ekzekutimit.

Një person e telefonoi 25 sekonda Edison Harizajn vetëm pak minuta se ai të ekzekutohej bashkë me shokun e tij Genci Caca. Grupi hetimor për vrasjen e dyfishtë mbrëmjen e shtatë nëntorit në Durrës, ka siguruar prova të reja. 19 ditë nga ngjarja, ekspertët arritën të zbërthejnë celularët e faqedjegurit Harizajt dhe të Cacës. Një burim i tha ABC News se po punohet për zbardhjen e telefonatës para atentatit, çfarë i thanë 39 vjeçarit Harziaj dhe cili ishte personi. Ka dyshime që përmes kësaj telefonate ka folur vetë porositësi për vrasjen e Edison Harizajt, por këto mbeten vetëm supozime.

Me çkodimin e celularit të viktimës, janë gjetur edhe mesazhe të shkëmbyera mes Edison Harizajt dhe dy personave të tjerë natën e atentatit. Njëri prej të cilëve eksponent i njohur në boten e krimit në zonën e Durrësit. Përmbajtja mbahet akoma e fshehte për shkak hetimor. Burime nga grupi hetimor dyshojnë se lëvizja e Edison Harizajt dhe Genci Cacës nga Vlora, në Tiranë dhe më pas kthimi nga Durrësi nuk ka qenë i rastësishëm. Porositësit e atentatit, apo vetë autorët kanë ndikuar në lëvizjen e viktimave, duke krijuar mundësinë e ekzekutimit.

Emri i vlonjatit Harizajt sipas hetuesve ka dalë vazhdimisht në ngjarje të rënda kriminale siç është perfshirja në vrasjen e gjyqtarit Skerdilajd Konomi, apo zhdukjen e Albano Xhaferrit në Vlorë. Kurse së fundmi miku i Emiljano Shullazit ishte përfolur si person që nëpërmjet kanosjes u vinte gjoba biznesmenëve të ndryshëm. Veç dyshimeve fillestare për një ekzekutim për hakmarrje referuar ngjarjeve të vjetra, hetuesit tani kanë në dosje edhe konfliktet aktuale që viktima kishte krijuar me të tjerë persona./abcnews.al

EKZEKUTIMI-NE-DURRES-HARIZAJ-2-1280x642.jpg
ent ela15:03 | 13/11/2018

Hetuesit që po merren me ekzekutimin e dy vlonjatëve në qytetin e Durrësit kanë mësuar se viktima Edision Harizaj e kishte kuptuar që po ndiqej nga vrasësit. Gjithashtu është zbuluar dhe vendi ku “faqedjeguri” dhe shoku i tij darkuan para se të udhëtonin në drejtim të Vlorës.

Viktimat e atentatit në Durrës para se të vriteshin darkuan me disa shokë në një lokal në periferi të Tiranës. Edhe autorët e krimit besohet që janë nisur nga Tirana, kurse Durrësi u zgjodh si vend i përshtatshëm për ekzekutimin.

Janë provat më të reja të zbuluara nga grupi hetimor për ngjarjen e disa ditëve më parë në qytetin bregdetar, ku mbetën të vrarë i ashtuquajturi “faqedjeguri” Edision Harizaj dhe shoku i tij Genci Caca të dy nga Vlora.

Referuar dëshmive të personave të fundit me të cilët Harizaj është shoqëruar, një burim policor i tha ABC News, se ai kishte pikasur ndjekjen. “Il Padrino”, i njohur në Vlorë si person i rrezikshëm, është shprehur te një miku i tij. “Po më ndjekin, kam parandjenjë të keqe”.

Dhe në fakt mbi të dhe Cacën u zbrazën mbi 50 plumba dhe pse makina ishte gjysëm e blinduar. Ndërkohë policia ka siguruar një dëshmitar, i cili flet për disa autorë pjesëmarrës në krim.

Veç atyre që qëlluan makinën një tjetër makinë ka mbikëqyrur veprimet. Kur makinat e viktimave dhe e autorëve u futën në rrugën dytësore, një makinë e tretë. Ka qëndruar pak sekonda në anë të rrugës kryesore. Sapo është kryer ekzekutimi ajo ka lëvizur në drejtim të Plepave.

Në makinën e Harizajt  i njohur edhe si shoku i Emiljano Shullazit, policia ka gjetur tre celularë, dy të Harizajt dhe një i Cacës. Të tre të koduar. /abcnews.al

Gazetare: Enkeleda Arapi

Operator: Admir Domi

VRASJA-E-EDISON-HARIZAJ-VIJON-PA-AUTOR-1280x720.jpg
ent ela15:13 | 10/11/2018

Policia nuk ka asnjë të dyshuar nga autorët që vranë Edison Harizaj bashkë me mikun e tij me bresheri plumbash automatiku pranë vendit të njohur si Bregu i Kanalit në Durrës. Familjarët e të ndjerit nuk kanë pranuar të flasin për grupin hetimor ndërsa, kërkojnë zbardhjen e ngjarjes. 

Edhe pse kanë kaluar disa ditë nga ekzekutimi i tipit mafioz të Edison Harizaj dhe shokut të tij Genci Caca, policia ende nuk asnjë person të prangosur apo të dyshuar për ngjarjen e rëndë që tronditi qytetin bregdetar të Durrësit mbremjen e 6 nëntorit.

Pista kryesore që pohetohet është “larje hesapesh” mes grupeve rivale që operojnë në qytetin e Vlorës, Durrësit dhe Tiranës. Prej më shumë se 1 viti Harizaj lëviste me automjet të blinduar në rrugët e qytetit të Vlorës, ndërsa Caca ishte njeriu i besuar i tij që kishte rolin e shoferit dhe të badigardit. Familjarët e të ndjerit nuk kanë pranuar të flasin dhe të japin hollësira para oficerëve të policisë së qytetit bregdetar për të kaluarn e Harizajt, por, kanë këruar që policia të zbardh ngjarjen sa më parë të jetë e mundur dhe autorët të vihen para ligjit. Gjithashtu po kqyret edhe aparati telefonik i viktimës, për të parë se kush kanë qenë personat e fundit që ka komunikuar Edison Harizaj. Grupit hetimor dyshon se, 39-vjeçari ishte monitoruar hap pas hapi dhe se atentatorët ishin siguruar që nuk po udhëtonte me automjet të blinduar, duke i bërë pritë në rrugën dytësorë në unazën e Plazhit të Durrësit. Uniformat blu shoqëruan mbi 30 persona, me precedentë, persona që u gjetën afër vendit të ngajres si edhe persona me të cilët dy viktimat kanë pasur komunikime, por që më pas u lanë të lirë.

Burime nga policia e shtetit theksojnë se disa muaj më parë kishte mbërritur nga Belgjika një dosje voluminoze për Edison Harizaj, ku dyshohej si i përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike dhe në shfrytëzimin e prostuticionit.  Edison “faqedjeguri” ose Edisoni i “shtatë pallateve” siç e njihnin vlonjatet viktimen, ka qenë i hetuar për vrasjen e Gjyqtarit Skerdilajt Konomi të ndodhur në gusht të 2011. Por hetuesit nuk siguran prova për përfshirjen e tij në atë ngjarje. Në Tiranë, i ndjeri kishte lidhje të ngushte e Emiljano Shullazit, ndërsa prej disa kohësh zotëronte disa lokale dhe hetole në Vlorë dhe Durrës. /abcnews.al

HETIME-PER-ATENTATIN-DURRES_ABCM2-T1.mpg_snapshot_00.34-1280x720.jpg
ad min12:35 | 08/11/2018

48 orë nga atentati mafioz, ku mbeti i vrarë Edison Harizaj dhe shoku i tij Genci Caca, policia ende nuk ka një të dyshuar për krimin. Nga burime të ABC News mësohet se e vetmja pistë që po hetohet është ajo e hakmarrjes, për shkak të së shkuarës kriminale të vlonjatit Harizaj. Autorët mendohet se kanë ardhur nga rrethet, ose nga jashtë vendit.

Hakmarrje për shkak të se shkuarës kriminale është kjo e vetmja pistë që ekspërte të çështjes po hetojnë për ekzekutimin e tipit mafioz të Edison Harizajt dhe mikut të tij Genci Caca. Emri i vlonjatit Harizajt sipas hetuesve ka dalë vazhdimisht në ngjarje të rënda kriminale siç është perfshirja në vrasjen e gjyqtarit Skerdilajd Konomi, apo zhdukjen e Albano Xhaferrit në Vlorë. Ndërsa sç fundmi, miku i Emiljano Shullazit ishtë përfolur si person që nëpërmjet kanosjes u vinte gjoba biznesmenëve të ndryshëm. Pavarësisht se policia, nuk ka ende një të ndaluar per ngjarjen, dyshohet se ekzekutorët nuk janë banorë të Durrësit.

Burime për ABC News thanë se Harizaj nuk ishte pjesë e ndonjë hetimi apo ndonjë ngjarjeje kriminale në Durrës ç’ka mendohet se ekzekutorët të kenë ardhur nga rrethet apo jashtë vendit. Këto dyshime janë ngritur referuar dosjes kriminale të viktimes, por edhe nga kqyrja e vendit të ngjarjes ku rezulton se autorët kanë qenë në dijeni të lëvizjes së Harizajt dhe Cacës të cilët po udhetonin me mjetin tip Audi. Në momentin që automjeti i tyre është futur në rrugë dytësore në unazën e Plazhit është qëlluar me breshëri automatiku nga dy qitës të ndryshëm. Menjëherë pas ngjarjes policia gjeti një automjet të djegur në Shën vlash, e cila mendohet është përdorur nga autorët. Për të zbardhur krimin e rëndë policia e Durrësit ka kërkuar informacion edhe nga policia e Vlorës, aty ku dy viktimat ishin rezidentë./abcnews.al

OK-HETIME-PER-EDISON-HARIZAJ-M3-T1.mpg_snapshot_00.42-1280x720.jpg
ad min16:04 | 07/11/2018

Policia po kërkon se kush e nxorri në pritë Edison Harizajn bashkë me shokun e tij Genci Caca, që u nisën me urgjencë nga Tirana në drejtim të Vlorës. Po analizohen qelizat telofonike dhe e shkuara kriminale të viktimës.

Ekzekutimi i tipit mafioz i Edison Harizajt me origjinë nga qyteti i Vlorës mbrëmjen e së martës ka ngritur shumë pikëpyetje për policinë e shtetit, pasi 39-vjeçari ishte skeduar si kontigjent kriminal në krimet kundër jetës e po kështu edhe trafikun e lëndëve narkotike.

39-vjeçari i cili u qëllua me 15 plumba në ndenjësen e pasagjerit në automjetin luksoz tip “Audi A8”, ka qenë i përfshirë edhe në trafikun e drogës në Belgjikë. Burime kofidenciale pohojnë se në policinë e shtetit kishte një mbërritur një dosje voluminoze nga shtetit belg, ku i implikuar ka qenë edhe viktima Edison Haziraj. Ky i fundit ishte nën hetim për disa ngjarje të rënda kriminale të ndodhura në kryesisht në tre qyetete, si Vlorë, Tiranë dhe Durrës. Në momentin e ekzekutimit, Harizaj po udhëtonte nga Tirana në drejtim të Vlorës, bashkë me mikun e tij që mbeti i plagosur Genci Caca, ndërsa hetuesit po analizojnë, se përse viktima kishte zgjedhur të udhëtonte në rrugën dytësore të autostradës, Tiranë-Durrës.

Gjithashtu, po analizohet edhe qelizat telefonike të Hazirajt si edhe personat që dyshohet se i kanë nxjerrë në pritë të fortin e Vlorës. Edisoni i shtatë pallateve, siç njihet ndryshe në qytetin bregdetar të Vlorës, nuk është një emër i panjohur për autoritetet ligjzbatuese. Në vitin 2000, Harizaj u akuzua në bashkëpunim me Skerdijald Pashajn se kishin vrarë me armë zjarri më 22 Korrik 1999, Erion Ahmetin si dhe plagosën dy perosna të tjerë.

10 vite më vonë doli nga burgu dhe njihej gjerësisht si mik i ngushtë i Emiljano Shullazit. Por problemet me drejtësinë nuk kishin mbaruar. Ai prangos bashkë me Shullazin në Shëngjin të Lezhës, pasi në automjetin e tyre u gjetën dy armë zjarri pistolet. Për atë ngjarje, viktima Harizaj mori përsipër autorësinë dhe Emiljano Shullazi i shpëtoi burgimit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono