delina ibrahimaj

parate.jpg
in a15:21 | 31/03/2020

Në datën 1 prill, të gjitha bizneset me xhiro vjetore deri në 14 milion lekë dhe që janë mbyllur me vendim qeverie  për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, mund të aplikojnë për të marë ndihmën financiare prej 26 mijë lekësh.

Drejtorja e Tatimeve, Delina Ibrahimaj ka sqaruar se ndihma financiare do të jetë për periudhën prill-qershor dhe do të shpërndahet për personat e punësuar apo të vetëpunësuar. Nga të dhënat rezultojnë se nga kjo ndihmë do të përfitojnë  mbi 60 mijë persona.

 “Ndihma ekonomike nis që nga data 1 prill, pasi një pjesë e aktiviteteve kanë ushtruar aktivitet gjatë marsit dhe kanë detyrimin për të deklaruar aktivitetin që kanë kryer gjatë marsit. Ndihma është menduar për një afat maksimalisht 3 mujor, për sa kohë që këto aktivitete do të qëndrojnë të mbyllura.

Pritshmëria që kemi në bazë të dhnëave që ne kemi në bazë të dhënave të administratës tatimore është që rreth mbi 60 mijë të punësuar apo të vetëpunësuar me pagë zero do të përfitojnë nga kjo ndihmë”.

Për shak të disa vendimeve të fundit për hapje biznesesh siç janë gomisteritë apo libraritë drejtorja e Tatimeve thekson se po punohet për një listë përfundimtare të subjekteve që përfitojnë nga ky vendim .

“Ministria e Shëndetësisë ka nxjerrë disa urdhëra në periudha të ndryshme, ne jemi duke punuar listën finale dhe do ta publikojmë në faqen e Drejtorisë së Përgjithsme të Tatimeve”, sqaroi ajo.

Aplikimi do të bëhet vetëm online dhe disa të dhëna do të jenë të plotësuara nga sistemi tatimor.Ndërsa i rëndësishëm  është dërgimi i llogarive bankare ku do të bëhet kalimi i pagesës nga thesari.

“Për këtë arsye në format është përcaktuar lista e individëve që përfitojnë dhe është shumë e rëndësishme që të përcaktohet edhe numri i llogarisë bankare.

Për bizneset e vogla që deklarojnë një herë në tre muaj, ne do të marrim në konsideratë deklaratën e muajit dhjetor dhe të gjithë lëvizjet për marrjen në punë apo largimin nga puna që çdo tatim pagues ka bërë deri në datën 10 mars”, sqaroi ajo.

Pas aplikimit drejtoria e Tatimeve ka një afat 10 ditor për të verifikuar të dhënat  për të qenë përfitues. Në total fondi i vënë në dispozicion nga buxheti për këtë paketë  është 5.8 mld lekë./abcnews.al

inspektoret-tatimet.jpg
nev ila17:36 | 21/01/2020

Ngadalësimi i rritjes ekonomike duket se ka qenë një faktor me peshë në mosrealizimin e të ardhurave në buxhet për vitin 2019.

Për drejtoren e Tatimeve kjo situatë  shpjegohet me faktin se   sektorët që kanë lidhje me investimet kanë pasur ngadalësim  duke reflektuar direkt uljen e të ardhurave në TVSH.

Sipas Delina Ibrahimaj performanca e dobët e të  ardhurave është e ndikuar kryesisht nga ndërtimi dhe shërbimet.

Për të shmangur abuzimet administrata tatimore parashikon që në mars të këtij viti të nis një projekt në bazë të cilit parashikohet pajisja e të gjithë inspektorëve tatimorë me GPS.

Nga të dhënat e treguesve fiskal rezulton se në 11 muaj  të vitit të kaluar janë arkëtuar 14.3 mld lekë më pak  se plani .

Në këtë mosrealizim TVSH mban peshën më të madhe me rreth 11.2 mld lekë që lidhet direkt më rënien e konsumit por edhe përfundimin e projektit TAP./abcnews.al

karburante.jpg
ad min15:08 | 01/08/2019

Karburantet do të jenë në kontroll të rreptë nga administrata tatimore. Drejtorja e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Brahimaj, tha se aksioni kundër informalitetit do të ndalet në sektorin e hidrokarbureve dhe se pa kupon tatimor nuk do të ketë furnizim me karburant.

Pa kupon tatimor nuk ka karburant!  Në lupën e tatimeve përgjatë të gjithë muajit Gusht do të jetë sektori i hidrokarbureve. Aksioni, bën të ditur drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve Delina Brahimaj, merr shkas nga abuzimet e konstatuara kohët e fundit.

Përgjate Korrikut, tatimet janë ndalur në 1933 biznese të mëdha, në fushën e hidrokarbureve, ndërtimit dhe hotelerisë. 803 prej tyre kanë rezultuar me shkelje. Drejtoresha e Përgjithshme tregon se mbi 30 raste janë referuar në prokurori.

Ndërsa ministrja e Financave dhe Ekonomisë në kuadër të luftës kundër informalitetit vijoi inspektimet në terren. Denaj i shprehu mbështetjen bizneseve të rregullta dhe luftë të përditshme paligjshmërisë./ABC News Albania 24/7

delina-ibrahimaj-1280x711.jpg
nev ila20:44 | 22/07/2019

Një javë nga nisja e aksionit kundër informalitetit Drejtoria e përgjithshme e Tatimeve ka dhënë shifrat e para. 367 biznese nga 1064 që janë kontrolluar, janë ndëshkuar për parregullsi.

“62 subjekte janë konstatuar të paregjistruara në organet tatimore, për të cilët është marrë masa e bllokimit deri në momentin e regjistrimit të tyre pranë QKB dhe organeve tatimore. 53 tatimpagues janë penalizuar pasi janë konstatuar me punonjës të padeklaruar”, deklaroi Delina Ibrahimaj, Drejtore e Përgjithshme e Tatimeve.

106 tatimpagues të tjerë janë penalizuar për moslëshimin e kuponit tatimor në herën e parë ndërsa 12 tatimpaguesve u janë bllokuar ambientet për 30 ditë për moslëshim kuponi tatimor në verifikimin e dytë. Me gjoba janë ndëshkuar biznese pa kasë fiskale ose me pajisje që nuk ishin në funksion. Kreu i drejtorisë së Tatimeve Delina Ibrahimaj thotë se nuk do të tolerohet asnjë biznes që shkel ligjin.

“Asnjë sipërmarrës nuk mundet që të pasurohet duke shkelur ligjet në kurriz të të tjerëve. Nuk do të ketë më bare, lokale apo hotele që operojnë në treg pa NIPT-e. Nuk mund të ketë biznese që raportojnë xhiro sa një ambulant”, tha ajo.

Deri në fund të vitit, do te kontrollohen 6200 biznese. Këtë të hënë operacioni është shtrirë edhe në fushën e karburanteve ku janë rreth 420 subjekte të evidentuara me risk të cilat do të monitorohen dhe verifikohen nga strukturat përkatëse.

Masat e marra:

62 subjekte të paregjistruar u bllokuan

53 tatimpagues të penalizuar me punonjës të padeklaruar

106 tatimpagues të penalizuar për moslëshimin e kuponit

12 tatimpagues bllokohen për 30 ditë (moslëshim kuponi)

12 tatimpagues pa kasë fiskale

12 tatimpagues me kasë jo në gjendje pune

20 tatimpagues me mallra pa dokumentacion tatimor./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono