dekadë

190101165729-respect-for-the-elderly-super-tease.jpg
So Nila13:00 | 18/01/2020

Sipas CNN, studiuesit analizuan të dhëna për më shumë se 25 mijë të rritur mbi 50 vjeç, duke kërkuar faktorë që mund të parashikonin se sa kohë ata jetuan përpara se të fillonin të vuanin nga aftësi të kufizuara të lidhura me moshën, gjendja ku nuk mund të lëviznin nga shtrati ose të gatuanin vetë.

Njerëzit e pasur jetojnë të shëndetshëm mesatarisht 9 vite më shumë sesa njerëzit e varfër.

Faktori më i madh socio-ekonomik që ndikoi në këto probleme ishte pasuria.

Ekipi zbuloi se njerëzit më të pasur shijonin pothuajse një dekadë shtesë përpara se të fillonin vështirësitë.

Nga mosha 50 vjeç, burrat më të pasur jetonin 31 vite të shëndetshme të jetës, krahasuar me më pak të pasurit, të cilët kishin vetëm 22 deri në 23 vite të shëndetshme.

Për gratë, më të pasurit ishin parashikuar të gëzonin edhe 33 vite të tjera të shëndetshme, në krahasim me 24 vite për më të varfrit.

“Ndërsa jetëgjatësia është një tregues i dobishëm i shëndetit, cilësia e jetës ndërsa plakemi është gjithashtu e rëndësishme”, tha autori kryesor Paola Zaninotto, specialist i shëndetit publik në University College London, në një deklaratë.

“Duke matur jetëgjatësinë e shëndetshme ne mund të marrim një vlerësim të numrit të viteve të jetës së kaluar në gjendje të favorshme të shëndetit ose pa aftësi të kufizuara”, shtoi ai.

Puna e studiuesve nga një ekip universitetesh në Evropë dhe SHBA është larg nga i pari që vë në pah rëndësinë që luan pasuria në sa kohë jetojnë njerëzit, megjithëse shumica janë përqendruar në jetëgjatësinë sesa në cilësinë e jetës.

Hulumtimet në vitin 2016 zbuluan se burrat në nivelin më të lartë financiar në SHBA mund të jetojnë deri në moshën 87.3 vjeç, gati 15 vite më gjatë se ata me më pak financa.

Hendeku për gratë ishte 10 vite.

Edhe në Mbretërinë e Bashkuar, një studim në vitin 2018 zbuloi se njerëzit e varfër vdesin rreth një dekadë më herët se sa ata që janë më mirë financiarisht.

Të dhënat për hulumtimin e ri u nxorën nga dy studime të plakjes: një nga Mbretëria e Bashkuar, e cila kishte 10.754 të anketuar dhe një tjetër nga SHBA-ja, me 14.803 të anketuar.

Nuk kishte ndonjë ndryshim domethënës midis dy vendeve në lidhje me gjetjet kryesore të studimit.

“Pabarazitë në jetëgjatësinë e shëndetshme ekzistojnë në të dy vendet dhe janë me sasi të ngjashme. Në të dy vendet përpjekjet për të zvogëluar pabarazitë shëndetësore duhet të synojnë njerëzit nga grupet e pafavorshme socio-ekonomike”, shkruajtën autorët në përfundimin e tyre.

Në përgjithësi, jetëgjatësia globale e jetës gjatë lindjes në vitin 2016, viti i fundit për të cilin disponoheshin të dhëna ishte 72 vjet, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Jetëgjatësia mesatare globale u rrit me 5.5 vjet midis vitit 2000 dhe vitit 2016, rritja më e shpejtë që nga vitet 1960./abcnews.al

Capture-2.jpg
So Nila11:26 | 04/01/2020

Për të festuar dekadën e re, shtëpia mbretërore britanike postoi një portret zyrtar të Mbretëreshës Elizabeth II me tre trashëgimtarët për fronin e saj: djali i saj Charles, nipi i tij William dhe nipi i saj George, të gjithë duke qëndruar pranë saj në Pallatin Buckingham .

Fotoja u bë në Krishtlindje, por u publikua tani, dhe është fotografia e dytë zyrtare e katër trashëgimtarëve së bashku, pas asaj në 2019 për 90 vitet e Elizabeth.

Në portretin e ri zyrtar, mbretëresha, 93 vjeç, është në plan të parë, me fustan të bardhë dhe një çantë. Djali i saj Charles, me një kostum, është vetëm një hap pas saj duke i venë dorën mbi supin e nipit të tij George dhe  nga ana tjetër, William. Fotografia është marrë nga Ranald Mackechnie./abcnews.al

 

dr-dre.jpg
So Nila09:25 | 03/01/2020

Forbes shpesh zbulon të dhëna interesante për shumën e parave që fitojnë të famshmit dhe personalitete nga fusha të ndryshme çdo vit dhe tani revista ka realizuar edhe një në përfundimin e dekadës!

Në përfundimi të viti 2019, dhe dekadës poashtu është zbuluar lista e10 muzikantëve me fitim më të lartë të dekadës dhe artisti në pozitën e parë mund të ju befasojë.

Disa nga artistët të përfshirë në listë nuk ka publikuar një album që nga viti 2015 dhe ata as nuk shkuan në turne gjatë kësaj dekade, kështu që paratë nuk vinin vetëm nga karriera e tyre muzikore.

Forbes ka përfshirë vetëm artistë që janë ende gjallë në këtë renditje. Nëse Michael Jackson do tëishte gjallë, ai do të kishte kryesuar listën pasi ai ka fituar mbi 2 miliardë në dekadën e kaluar. Po ashtu janë përfshirë vetëm muzikantë, jo njerëz që punojnë vetëm në prapaskenë në industrinë e muzikës.

Më poshtë lista:

10.Lady Gaga: 500 milion dollarë

9.Katy Perry: 530 milion dollarë

8.Paul McCartney:535 milion dollarë

7.Jay-Z: 560 milion dollarë

6.Elton John: 565 milion dollarë

5.P.Diddy: 605 milion dollarë

4.U2: 675 milion dollarë

3.Beyonce: 685 milion dollarë

2.Taylor Swift: 825 milion dollarë

1.Dr. Dre: 950 milion dollarë

Në rast se nuk e dini, Dr. Dre ka një 20% të aksioneve në Beats, i cili u ble nga Apple për 3 miliardë dollarë në 2014./abcnews.al

 

collage-7.jpg
So Nila09:16 | 31/12/2019

Dekada që do të lëmë pas, ka patur momente shumë të rëndësishme që i takojnë gruas dhe fuqizimit të saj. Lëvizje globale si #MeToo apo TimesUp ndryshuan shumë gjëra në shoqërinë e botës përgjatë dy viteve të fundit.

Zëri i grave lidere ka qenë gjithnjë i rëndësishëm për vazhdimësinë, prandaj më poshtë do të gjeni disa nga shprehjet më të famshme të kësaj dekade, thënë nga gratë që lanë shenjë në “luftën” e përditshme për barazi gjinore, këtë dekadë.

1.Malala Yousafzai

 

“Një fëmijë, një mësues, një laps dhe një libër mund të ndryshojë botën!”

2.Michelle Obama

 

“As  kur punoja si avokate, as kur isha administratore në një universitet, as kur isha menaxhere në një organizatë jo fitimprurëse dhe as tani që jam Zonjë e Parë, s’i kam kërkuar askujt që e kam intervistuar për ta marrë në punë rreth një testi inteligjence, apo për notat e diplomës. S’kam marrë kurrë dikë vetëm sepse ishtr në një shkollë private me emër dhe jo në një publike. Kurrë!

Çfarë unë kam parë, është njeriu që je. A je punëtor? A je i besueshëm? A je i hapur të pranosh pikëpamjet e ndryshme të njerëzve? A i ke harruar për një çast interesat e tu personalë për t’i shërbyer dikujt tjetër? E ke ndihmuar ndonjëherë komunitetin tënd, vendin tënd, qoftë i veshur me uniformë, qoftë jo.” -2013

3.Emma Watson

 

“Kam kuptuar që të luftosh për të drejtat e grave  është kthyer shpesh në sinonim me “urrejtjen ndaj burrave”. Nëse ka diçka që duhet të ndalojë, është pikërisht kjo!”-2014

4.Patricia Arquette

 

“Për çdo grua që i ka dhënë jetë çdo taksapaguesi dhe çdo qytetari… Ne kemi luftuar gjithë jetën për të drejtat e kujdo tjetër. Tani është koha jonë të kërkojmë barazi!” – 2015

5.Hillary Clinton

 

“Të gjitha provat na thonë se pavarësisht gjithë pengesave që do të jenë aty gjithmonë, historia s’ka parë asnjë kohë më të mirë për të lindur grua. Po këto të dhëna, të çojnë në një tjetër përfundim. Që pavarësisht këtij progresi, s’jemi ende aty ku duhet të jemi.”- 2015

6.Gloria Steinem

 

“Ne jemi këtu dhe rreth e qark botës për një demokraci të thellë që na thotë që s’do të jemi të heshtura, që nuk do të jemi të nënshtruara dhe se do të punojmë në një botë ku të gjitha vendet lidhen me njëra tjetrën. Ne jemi në një linjë me njëra tjetrën! Ne po shohim njëra tjetrën, jo lart!”- 2017

7.Oprah Winfrey

 

“Dua që këto vajza që po na shohin tani, këtu, të dinë se një ditë e re po lind në horizont. Kur kjo ditë më në fund të vijë, do të vijë sepse shumë gra të mrekullueshme dhe shumë burra fenomenal po punojnë dhe luftojnë që të sigurohen se do të bëhen liderat që do të na çojnë në ditën kur të mos na duhet të ngrihemi më për çëstje si “Me too”, por vetëm për të thënë “Thank You”!- 2018

8.Emma Gonzalez

 

“Ne po flasim këtu për ato që nuk askënd që t’i dëgjojë, për ato që s’mund ta flasin ende me dikë dhe për ato që s’do të mund të flasin më kurrë. Ne jemi në dhimbje, jemi të tërbuara dhe po përdorim fjalën tonë sepse është e vetmja që qëndron mes nesh dhe kësaj që sërish po ndodh.- 2018

9.Greta Thunberg

 

“Sytë e gjeneratës së ardhshme janë tek ju. Dhe nëse ti zgjedh të dështosh, po ta them që tani- nuk do të ta falim kurrë!”- 2019. /abcnews.al

 

world.jpeg
So Nila13:18 | 26/12/2019

Si në Suedi ashtu edhe në SHBA ka pasur disa trazira dekadën e fundit dhe disa njerëz po pyesin veten e tyre: “Ku po shkon bota?” Ne gjetëm një listë të Johan Norberg, një autor suedez dhe historian i ideve, i përkushtuar për të promovuar globalizimin ekonomik që mund t’ju bëjë të thoni: “Unë dua atje ku drejtohet kjo botë!”. Më poshtë po ju rëndisim disa arsye se pse kjo është cilësuar si dekada më e mirë.

1.U krijua 28% e gjithë pasurive të krijuara ndonjëherë

2.Uria ekstreme u përgjysmua. . Numri i të varfërve u ul me 158,000 – çdo ditë.

3.Shkalla e rrezikshmërisë foshnjore u ul me1/3Si rezultat, vdekja e 2.1 milion fëmijëve u parandalua këtë vit

4.Jetëgjatësia u rrit nga 69.5 në 72.5 Kështu që çdo ditë në dekadën e kaluar, jeta mesatare  u rrit gati me 8 orë.

5.Vendet që kriminalizojnë akte të seksit të njëjtë u ulën nga 40% në 25%

6.Vendet me ligje që mbrojnë gratë u rrit nga 53% në 78%

7.Vdekshmëria nga ndotja u ul në 19%

8.Vdekjet e shkaktuara nga katastrofat natyrore u ul me 95% që nga viti 1960./acbnews.al

collage-1.jpg
So Nila12:16 | 24/12/2019

Shumë histori ndërthuren gjatë një dekadë prandaj është e vështirë të përzgjedhësh fotot më kryesore sepse çdo imazh është ikonik.

Më poshtë kemi rënditur 10 momentet më kryesore të dekadës së fundit./abcnews.al

10.Studiuesit në Fondacionin Kombëtar të Shkencës njoftuan në Prill 2019 se kjo është fotografia e parë e parë e një vrimë të zezë. Vrima e zezë është në qendër të M87, një galaktikë masive pranë grupit të galaktikës,55 milion vjet dritë nga Toka. Ajo ka një masë që është 6.5 miliardë herë më shumë se dielli ynë.

9.Tymi dhe flakët ngrihen nga Katedralja Notre Dame në Paris në Prill të vitit 2019. Një zjarr katastrofik përfshiu strukturën 850-vjeçare, duke shkatërruar katedralen ikonike.

8.Një rebel feston ndërsa shokët e tij hapin zjarr  në trupat besnike të liderit libian Moammar Gadhafi në prill 2011. Gadhafi u vra në tetor 2011 pasi u kap nga forcat rebele. Ai kishte qenë në pushtet që nga viti 1969.

7.Tarana Akbari, 12 vjeç, ulërin pasi një vetëvrasës sulmoi Faltoren Abul Fazel në Kabul, Afganistan, në Dhjetor 2011. Shpërthimet me bomba  vranë dhjetëra njerëz afganë në ditën e shenjtë të Ashures.

6.Njerëzit marshojnë në rrugët e Hong Kongut për të protestuar ndaj një projekt-diskutimi ekstradimi në qershor 2019. Kritikët kishin frikë se projektligji do të lejonte që qytetarët të dërgoheshin përtej kufirit në territorin e Kinës. Shefi ekzekutiv i Hong Kong-ut Carrie Lam tërhoqi projektligjin më 4 shtator.

5.Trupat e migrantit Salvadoran Oscar Alberto Martínez dhe vajzës së tij gati 2-vjeçare, Angie Valeria, u gjetën në bregun e Rio Grande afër Matamoros, Meksikë, në qershor 2019. Ata u mbytën duke provuar të kalonin lumin në Broënsville, Teksas. Imazhi tronditës ishte një kujtesë e zymtë e udhëtimit të rrezikshëm që mërgojnë migrantët për të arritur në Shtetet e Bashkuara.

4.Oficerët në Bodrum, Turqi, qëndrojnë pranë trupit të pajetë të Alan Kurdi, një refugjat sirian i cili u la në breg në shtator 2015. 2-vjeçari ishte një nga 12 refugjatët që u mbytën atë ditë gjatë një përpjekje të dështuar për të lundruar në Ishulli Grek i Kos. Kjo foto shkoi virale në të gjithë botën.

 

3.Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky takohet me Presidentin e SHBA Donald Trump në margjinën e Asamblesë së Përgjithshme të KB në Shtator 2019. Një ditë më parë, Shtëpia e Bardhë zbuloi një bisedë që Trump dhe Zelensky kishin bërë në korrik. Sipas saj, Trump i përsëriste vazhdimisht Zelensky për të hetuar Joe Biden, një ish-nënkryetar dhe rival i mundshëm politik i vitit 2020.

2.Në gusht të vitit 2014, një helikopter që u jepte ndihmë civilëve jezidë të bllokuar nga militantët e ISIS u rrëzua në Malet e Sinjarinjës në Irakun verior. Në këtë foto, të mbijetuarit e përplasjes janë ngarkuar në një helikopter të dytë shpëtimi të vendosur për territorin kurd. Piloti i vrarë në përplasje shtrihet nën të plagosurit.

1.Brandt Jean përqafon Amber Guyger, gruan që qëlloi me vdekje vëllanë e tij të vogël, pasi ajo u dënua me 10 vjet burg në tetor 2019. Ai tha se e falte Guyger, për vrasjen e vëllait të tij, Botham, në vitin 2018.

 

ed-sheeran-divide-tour_tcm25-587548.jpg
So Nila15:36 | 11/12/2019

Kantautori Ed Sheeran është shpallur si këngëtari më i mirë i dekadës në Britani nga “Official Charts Company”.

Për javë të tëra këngët e tij kanë qenë në krye të klasifikimeve si dhe kanë arritur shumë klikime. Tre prej këngëve të tij janë përcaktuar si këngët e dekadës dhe ato janë “Shape Of You”, “Thinking Out Loud” dhe “Perfect”.

Sheeran është gjithashtu në listën e këngëtarëve më të paguar të vitit 2019-të, ai është artisti që ka numrin më të madh të këngëve single dhe albumeve që kanë zënë vendin e parë në klasifikimet britanike, 12 në total./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono