Ervin Mata dorëzohet në policinë e Tiranës: Nuk kam qëlluar

schedule15:54 - 2 Mars, 2019

schedule 15:54 - 2 Mars, 2019

Pas rreth 5 muajsh në kërkim, Ervin Mata u vetëdorëzua në policinë e Tiranës për të sqaruar pozicionin e tij, lidhur me masakrën e ish-bllokut. Sipas burimeve Mata ka deklaruar në polici se ai nuk ka qëlluar dhe u largua nga lokali sapo u dëgjuan të shtënat me armë zjarri.

Ervin Mata, i shpallur në kërkim prej 5 muaj pas vrasjes  së ndodhur më 4 tetor në një lokal në zonën e ish-Bllokut , u vetëdorëzua në polici e Tiranës.

Mata u dorëzua tek blutë e kryeqytetit në prani të avokatit të tij. Gjatë marrjes në pyetje, Ervin Mata mësohet të jetë shprehur se nuk kishte qëlluar dhe as nuk kishte parë se kush qëlloi në drejtim të viktimës Fabian Gaxha.

“Unë u largova sapo nisën të qëllonin me armë zjarri”– mësohet të ketë deklaruar Mata në polici. Hetimet ndërkaq pritet të zbardhin rolin e tij në konfliktin mes dy grupeve në lokal.

Dy persona të tjerë Ervis Martinaj dhe Eljo Hato mbetën të plagosur në këtë ngjarje. Eljo Hato u lirua në saje të një garancie pasurore prej rreth 1 milionë lekësh, për tu hetuar në gjendje të lirë. Ai mbeti i paralizuar nga përplasja me armë mes dy grupeve, brenda ambjenteve të lokalit.

Nga hetimet e deritanishme Fabian Gaxha dyshohet se u qëllua për vdekje nga ish-komandoja Mervjol Bilo, i cili vijon të jetë ende në kërkim. Po ashtu në kërkim është edhe biznesmeni Eldi Dizdari, qe dyshohet nga prokuroria të jetë i përfshirë në këtë ngjarje.

Më herët jane vetëdorëzuar ne polici, pas shpalljes në kërkim , edhe Ajaks Boshnjaku dhe Fabio Allushi. Por ata u lanë të lirë më pas nga gjykata Tiranës.

Në polici është pyetur edhe e dashura e Ervin Matës, këngëtarja Elvana Gjata, e cila rrëzoi pistën që konflikti në lokal të ketë qenë pasojë e ngacmimit të saj nga viktima Fabian Gaxha. /abcnews.al