Erdogan zhvillon bisedë telefonike me Putinin, çfarë u diskutua

schedule12:35 - 26 Prill, 2022

schedule 12:35 - 26 Prill, 2022

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë telefonike me kreun e Kremlinit Vladimir Putin, sipas la repubblica.

Të dy udhëheqësit diskutuan krizën në Ukrainë dhe mundësinë që Turqia të presë një takim midis Moskës dhe Kievit që favorizon vendosjen e një  armëpushimi.

Erdogan ka insistuar vazhdimisht të kryejë rolin e negociuesit gjatë dy muajve të fundit të luftës. Qeveria turke ditët e fundit ka intensifikuar telefonatat diplomatike për të mundësuar takimin e lidërve të Ukrainës dhe Rusisë.

Ditën e djeshme, Erdogan mirëpriti në Ankara Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres, një takim në të cilin presidenti turk ritheksoi urgjencën për vendosjen e armëpushimit.

/abcnews.al