Erdogan dhe Putin kritikojnë SHBA

schedule22:55 - 10 Maj, 2018

schedule 22:55 - 10 Maj, 2018

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan dhe homologu rus, Vladimir Putin,  janë shprehur njëzëri se Shtetet e Bashkuara gabuan që u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore me Iranin.

Burime nga presidenca turke bëjnë të ditur se gjatë një bisede telefonike, dy liderët kanë diskutuar edhe për përshkallëzimin e tensioneve në Siri.

Ditën e martë, Presidenti Donald Trump njoftoi tërheqjen e Amerikës nga marrëveshja e vitit 2015 mes Iranit dhe fuqive të mëdha dhe rivendosjen e sanksioneve për Republikën Islamike dhe vendet aleate të saj në Lindjen e Mesme.

Për Trump, pakti nuk ka përmbushur pritshmëritë për reduktimin e kërcënimit bërthamor iranian./abcnews.al