(Emrat) 1 mln € në muaj, shqiptarët “përmbysin” Venecian me kokainë

schedule21:57 - 1 Prill, 2021

schedule 21:57 - 1 Prill, 2021

VENECIA – Lumenj kokaine me një vlerë rreth një milion euro në muaj. Kështu e nis artikullin media italiane “Ilgazzettino” e cila shton se organizata e kryesuar nga shpërndarës droge shqiptarë ishte në gjendje për të shitur në Venecia, më shumë se dy kg kokainë çdo 30 ditë për t’iu përgjigjur një kërkese nga konsumatorët, që nuk e ka ndjerë krizën, madje edhe në kufizimet periudhe për shkak të Covid .

Gjithmonë ka pasur blerës të shumtë, të gatshëm të shpenzojnë edhe 100 euro për disa gram pluhur të cilësisë së lartë dhe kështu mund të shpjegohet biznesi i lulëzuar i tregtisë në qendrën historike.

Gjatë një operacioni të martën policia sekuestroi 70 mijë euro në dispozicion të kreut të pretenduar të organizatës, i quajtur Kol Bushpepa, 40 –vjeç. Po ashtu u sekuestruan dhe rreth 15 mijë euro në dispozicion të të dyshuarve të tjerë, të ndihmuar. Mësohet se çdo gram kokainë kushtonte 35 euro për tregtarët. Policia beson se një pjesë e parave u përdorën për të blerë një shtëpi.

Personat e arrestuar, në ekzekutim të urdhrit të paraburgimit të lëshuar nga gjyqtari hetues Massimo Vicinanza, janë 11, nga të cilët njëri në arrest shtëpie dhe të tjerët në burg. Përveç Bushpepës, zëvendësi i tij, Erjon Tusha, 33 vjeç, të dy nga Mestre. Dhe kushërinj të tjetër: Erald Tusha, 32 vjeç, Salih Dauti, 33 vjeç, Fation Caushaj, 29 vjeç, Gasper Maklaj, 30 vjeç, Skelzen Meshi, 32 vjeç, Toulan Osmani, 35 vjeç, Emiljano Sterkaj, 34 vjeç, Brunilde Tusha, 30 vjeç dhe Olsi Veizi, 29 vjeç.

Të tjerët janë në kërkim. 9 nën hetim, zëvendësprokurori Alessia Tavarnesi sfidon shoqatën kriminale që synon trafikimin dhe tregtimin e drogës.

Hetimi filloi nga ankesa e një konsumatori subjekt i një përpjekje për zhvatje, i cili mesa duket nuk kishte paguar paratë.

Përgjimet e aktivizuara nga skuadra lëvizëse bënë të mundur rindërtimin e një trafiku të përhapur të drogës, të organizuar në tre nivele. /abcnews.al/