venecia

lediooooooooo-1280x670.jpg
eri Ida12:44 | 08/03/2020

Në raportin paraprak të Komisionit të Venecias, i jepet të drejtë presidenti të republikës Ilir Meta, lidhur me interpretimet e tij për Gjykatën Kushtetuese. Në këtë raport renditen një sërë argumentesh sa i përket Gjykatës Kushtetuese dhe shkarkimin e Presidentit Ilir Meta nga mazhoranca.

Në raport ka një konstatim të fortë kur thuhet se parlamenti dhe pushteti dominohet nga një parti. Ndaj Komisioni i Venecias i shton një pyetje Parlamentit?

Juristi Ledio Braho nga studio e ABC News është shprehur se venecia e ka treguar qartë në draftraportin e tij se kreu i shtetit nuk e ka shkelur ligjin në lidhje me interpretimet e tij për Gjykatën Kushtetuese.

Ky është një draft opinion dhe palët kanë të drejtë që të bëjnë opinionet e tyre dhe në 22 mars pritet që të bëhet dhe vendimi përfundimtar. Ajo që ka dalë është se presidenti ka qenë në të drejtën e tij kushtetuese. Dhe në raportin e Venecias vetëm Besnik Muçi rezulton se ishte zgjedhja e drejtë ndërsa të tjerët jo. Draft opinioni është i qartë në pezullimin që presidenti bëri në anulimin e kandidatit të dytë me arsyetimin se pa e zgjedhur kuvendi të parin nuk mund të zgjidhte ai të dytin. Draft opinioni i Venecias tregon se ky është një vendim i drejtë.  Raporti i komisionit të Venecias e bën të qartë se afati 30 ditor është ligjor dhe është i parashikuar dhe duke qenë i tillë duhet të lidhte dhe një detaj në lidhje me këtë afat”, tha juristi Braho.

Ndër të tjera ai është shprehur se ky draft raport është hartuar mbi kërkesën e mazhorancës për të shkarkuar kreun e shtetit.  Tashmë sipas tij pritet që mazhoranca te reflektojë në lidhje me dekretin e presidentit. Të paktën pritet që ajo do të prese 22 marsin për të parë raportin përfundimtar të venecias në lidhje me këtë çëhstje dhe pse duket se do të jetë i njëjtë.

“Reflektim nga mazhoranca ka përderisa presin një raport përfundimtar nga venecia dhe nëse do të jetë i njëjti opinion atëherë priret të mos e rrëzojë dekretin e presidentit dhe të mos e rrëzojë ligjin e betimit të avokatëve. Nëse në rastin e Polonise dhe Ukrainës është betim ligjor në Shqipëri është kushtetues dhe nuk mund që ti me ligj betimin para presidentit ta delegosh diku tjetër. Ky është një parashim kushtetues që nuk mund ta ndryshosh dot. Nëse mazhoranca do të ketë vullnetit të respektojë Komisionin e Venecias atëherë betimi pranë presidentit nuk do të hiqet”, është shprehur ai.

Gjithashtu ai ka komentuar dhe vendimin e Dvoranit për të zgjehdjen e listës së gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese duke e cilësuar një shkelje të rëndë të Kushtetutës. Ndër të tjera ai është shprehur se Presidenti Meta nuk mund te shkarkohet pa praninë e Gjykatës Kushtetuese.

Për Dvoranin duhet të themi se ka një hetim nga SPAK tashmë ka dhe një draft raport nga Venecia dhe kjo tregon se ka një shkelje nga ai pasi ai nuk ka respektuar radhën se si zgjidhen gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese. Drejtuesi i KED ka shkelur Kushtetutën duke abuzuar me dorëzimin  elistave pranë presidentit dhe kuvendit. Kjo është një situatë që ka ardhur nga sjellja e KED dhe mbëhstetja e mazhorancës botimi i gabuar në fletoren Zyrtare. Draft opinioni ëhstë i qartë KED ka shkeluar Kushtetutën dhe nuk ëhstë shkelje ligjore kjo e bën më të rëndë një gjë të tillë. Për të zgjidhur situatën duhet një ulje politike një marrëveshje mes palëve pasi sjellja e komisionit hetimor ka sjellë disa shkelje kushtetuese në Shqipëri.  

Pas një raporti përfundimtar palët do të reflektojnë  ndërsa ajo që ka të bëjë me procedurën për të shkarkuar presidentin ku thuhet se nuk ka asnjë kusht për shkeljen e tij dhe kjo është një vendim politik dhe bën thirrje që presidenti ëhstë i vetmi institucion në mbështetje të opozitës dhe kjo tregon se ajo nxjerr në pahah se parlamenti Shqiptar është monopartiak. Nëse do të shkarkohej presidenti atëherë do të kishim shkelje të demokracisë në Shqipëri. Edhe nëse mazhoranca nuk bindet me raportin e Venecias nuk mund ta shkarkojnë Presidentin për sa kohë nuk ka Gjykatë kushtetuese, është thjesht një mesazh politik, pasi presidenti do të vijojë të kryje kopetencat e tij”, është shprehur juristi Ledio Braho./abcnews.al

Capture-48.png
So Nila13:40 | 26/02/2020

Aktori i njohur amerikan, Tom Crusie, është detyruar të mbyllet në një hotel luksoz në Venecia për shkak të përhapjes së Coronavirusit në Itali.

Pas rasteve të vazhdueshme gjatë fundjavës, të përqendruara kryesisht në pjesën veriore të vendit, Cruise u raportua se u zhvendos në një hotel me 5 yje në Venecia.

Aktori 57-vjeçar mbërriti në Venecia më 20 shkurt, dhe ai kishte vendosur të fillojë xhirimet për “Mision: Impossible 7”, sipas Issan.live. Por, pas një shpërthimi të Coronavirusit, Cruise u mbyll në hotelin me 5 yje dhe nuk ishte në gjendje të fillonte xhirimet në film.

Ndërkaq, raportet fillestare tregojnë se askush nga kasti i aktorëve nuk është infektuar. /abcnews.al

135512671-9e7a2b35-8565-4021-b6d5-c5f42c849002.jpg
So Nila10:20 | 24/02/2020

Në Itali ndihet një atmosferë alarmi në ajër dhe në jetën e përditshme. Veriu i Italisë po bllokohet në aktivitetet e përditshme duke nisur nga shkollat e universitetet, aktivitetet sportive dhe stadiumet, punët të cilat bëhen me aktivitet të njerëzve, dyqane, manifestimet publike etj. E gjithë kjo, mbas rritjes së numrit të të prekurve nga koronavirusi. Në Padova qyteti duket i heshtur, kujtojmë se këtu është shënuar edhe personi i parë që humbi jetën.

Ndërkohë, po të hedhim një sy në aktivitetet e rëndësishme që ndodhin në këtë periudhë në Itali, shohim se gjërat po lëvizin me shpejtësi. Kemi dhënë lajmin e hapjes së Karnavaleve të Venecias, një aktivitet shumë i dashur jo vetëm për italianët, por mbi të gjitha për turistët. Njoftimet e gazetarëve italianë flasin për mbylljen e aktivitetit në ditën e sotme, ndërkohë që rrugëve të Venecias sheh njerëz me maska, shkruan Daily Asia

Ndërkaq, në Torino, sipas raportimit të gazetarëve të “Studio Aperto” të kanalit Italia Uno, bëhet me dije se një çift ka dërguar me urgjencë në spital vajzën e tyre 8-9 vjeçare me simptoma të ngjashme me ato të koronavirusit dhe çuditërisht, rezultoi negative, ndërkohë që të dy prindërit rezultuan të infektuar me koronavirus. Gjëja që të bën të reflektosh, vazhdon raportimin gazetarja e terrenit, është se prindërit nuk kanë pasur asnjë kontakt me njerëz të tjerë të prekur nga virusi vdekjeprurës.

Po kështu, të tjera lajme  bëjnë me dije se drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Europën, flet për “mister” në rastin e përhapjes së koronavirusit, i intervistuar nga gazeta italiane “Repubblika”. Ai shprehet se ajo që është e çuditshme me rastin italian është se nuk ka një histori epidemiologjike, pasi nuk gjenden lidhjet e të infektuarve me rastet kineze të infektuara, apo udhëtimet në Kinë./abcnews.al

1575999887_Dvorani.jpg
eri Ida10:48 | 14/02/2020

Përfaqësuesit e Komisionit të Venecias kanë nisur takimin me anëtarët e KED dhe me  Ardian Dvoranin.

Gazetari Juxhin Mustafaraj  raporton për ABC News se ka nisur takimi mes përfaqësuesve të Venecias dhe Dvoranit personi për të cilin ato ndodhen dhe në Tiranë.

Ky është takimii  fundit i tyre në Tiranë një takim specifik do të jetë ai me Dvoranin personi për të cilin dhe përfaqësuesit e Venecias ndodhen në Tiranë. Kujtojmë se prej disa muajsh është ngritur një komision hetimor me ndaj Metës për çdekretimin që presidenti kërkoji për zgjedhjet e qershorit. Mazhoranca ka kërkuar edhe hetime per mosbetimin apo anulimin e betimit të Arta Vorpsit.

Ndërkohë së fundmi kuvendi i Shqipërisë ka vendosur ndryshimin e ligjit për betimin e anëtarëve të Kushtetueses dhe të anëtarëve të BKH dhe të SPAK duke ja hequr këtë kopetencë presidentit.  Ndërkohë me 21 mars do të merret në shqyrtim dhe kërkesa për shqyrtimin e shkeljeve të Metës. /abcnews.al

Venecia.jpeg
eri Ida07:55 | 14/02/2020

Ngërçi në Gjykatën Kushtetuese në ditën e dytë të qëndrimit përfaqësues të Delegacionit të Venecias pritet që të takohen me përfaqësues të opozitës politike.

Në orën 08:15 të ditës së sotme, Basha i shoqëruar edhe nga Petrit Vasili i LSI, Gazment Bardhi dhe Oerd Bylykbashi do të zhvillojnë një mëngjes pune me delegacionin  e Venecias te Rogneri.

Gazetari i ABC News Juxhin Mustafaraj raporton se kryedemokrati do të jetë kryesuesi i takimeve me përfaqësuesit e Venecias këtë të premte.

“Opozita do të takohet me përfaqësuesit e Venecias, në këtë takim Basha do të shoqërohet nga Petrit Vasili, Gazmend Bardhi dhe Oerd Bylykbashi, ky është një takim në kuadër të takimeve që përfaqësuesit po zhillojne ne Shqipëri takime pas kerkesës së kryeparlamentarit Gramoz Rucit për një shkelje kushtetuese të bërë nga presidenti Meta per mos lejimin e betimit të anëtareve të kushtetueses, ku eshte kerkuar ndihmë per te dhënë një opinion”, tha gazetari i ABC News.

Gjithashtu gazetari Juxhin Mustafaraj ka bërë me dije se përfaqësuesit e Komisionit të Venecias do takohen me anëtaret e  KED dhe kreun e institucionit Ardian Dvorani në orën 10:15.

Ndërkohë një ditë më parë ekspertët e Venecias janë takuar me kryeparlamentarin Ruçi, përfaqësuesit e komisionit hetimor,presidentin Ilir Meta dhe Arta Vorpsin./abcnews.al

komisioni_venecia-1280x832.jpg
eri Ida07:47 | 13/02/2020

Komisioni i i Venecias këtë të enjte do të mbërrijë në Tiranë në kuadër të emërimeve në Gjykatën Kushtetuese e cila shkaktoi një përplasje mazhorancë- Presidencë vitin e kaluar.

Delegacioni i Venecias kanë marrë në shqyrtim kërkesën e dërguar nga Kuvendi dhe Presidenca dhe pritet që të japin dhe opinionin e tyre në lidhje me këtë çështje.

Mes takimeve, Komisioni i Venecias do të pritet nga Ruçi, Meta, anëtarët e komisionit hetimor parlamentar, Arta Vorpsi dhe kreu i KED Ardian Dvorani.

Axhenda e plotë:

13 shkurt

Nesër ne 9:30 delegacioni i Venecias takon Ruçin.

Në orën 12:00 delegacioni i Komisionit të Venecias takon Presidentin Ilir Meta.

Ne orën 10:40 delegacioni i Komisionit të Venecias takon anëtarët e Komisionit Parlamentar Hetimor

Ne orën 16:00 delegacioni i Komisionit të Venecias takon Arta Vorpsin

14 shkurt

Në orën 10: 15 delegacioni i Komisionit të Venecias takon Ardian Dvoranin, kreu i KED./abcnews.al

veneciaaa.jpg
eri Ida09:15 | 10/02/2020

Delegacioni i Komisionit të Venecias këtë të hënë ndodhet në Tiarënë, në kuadër të Paketës Anti-Shpifje dhe për shkakrkimin e presidentit Meta.  Ky delegacion me mision fakt-mbledhës do të zhvillojë një sërë takimesh me zyrtarë të lartë të politikës, por edhe me përfaqësues të Autoritet të Medias Audiovizive.

Delegacioni takimet e tij do ti nisë me zv.kryeparlamentaren Vasilika Hysi në kryesinë e Kuvendit e më pas me kryetarët e grupeve parlamentare në Kuvend.

Nga kryesia e Kuvendit në një lidhje dirëkte gazetarja e ABC News, Erneta Shevroja  raporton se katër përfaqësuesit e Venecias kanë mbërritur në kryesinë e Kuvendit ku do të nisin takimin me Vasilika Hysin.

 

“Do të takohet me Vasilika Hysin, më pas me një grup deputetësh të PS dhe më pas të opozitës parlamentare dhe me përfaqësues të Komisionit të Medias. Takimet e delegacionit do të mbyllen në orën 17:00 me perfaqesues te autoriteti i mediave audivizive. Në këto takime do të jenë të pranishëm përfaqësues të cilët kanë marrë pjesë në paketën e antishpifjes”, tha gazetarja e ABC News.\

Axhenda e takimeve:

Delegacioni i Komisionit të Venecias do të vijojë takimet me Grupin Parlamentar Socialist, dhe me Grupin e Partive Opozitare në Parlament. Po në datën 10 shkurt delegacioni do të mbajë takime me anëtarët e Komisioneve Parlamentare, siç është Komisioni i Medias dhe Komunikimit, Komisioni i Ligjeve, etj.

Pas drekës së datës 10 shkurt, delegacioni do të vijojë me takimet me anëtarët e Këshillit të Ministrave, ku do të takohen me Ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj, dhe ate të Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku.

Axhenda e takimeve në datën 10 shkurt do të mbyllet me takimin e përfaqësuesve të Autoritetit të Mediave Audiovizive.

Delegacioni i Komisionit të Venecias do të vijojë me takimet në datën 11 shkurt, duke nisur me Kreun e Shtetit, presidentin Ilir Meta, takimi cili do të zhvillohet në orën 10.00 në Presidencë.

Më tej në takimi do të vazhdojë me Vitore Tushën, Gjyqtare në Gjykatën Kushtetuese, gjithashtu dhe me përfaqësues të Gjykatës Administrative ku është njoftuar se do të flitet për çështjet që kanë të bëjnë me median.

Pasditja e datës 11 shkurt do të vazhdojë me takimin që do të zhvillojë delegacioni me Avokaten e Popullit Erinda Ballanca dhe kreun e AKEP Tomi Frashëri. /abcnews.al

800-0-5e283aaed7c12.jpg
So Nila14:51 | 03/02/2020

Zyra e OSBE-së në Vjenë ka dërguar paketën antishpifje në Komisionin e Venecias, pasi parlamenti u tërhoq nga votimi i dekreteve të presidentit, deri sa të shprehet ky Komision.

Përfaqësues i OSBE-së për lirinë e medias Harlem Desir shkruan në Twitter se para miratimit të ligjit duhet të bëhen dhe përmirësimet e tjera të nevojshme, para se të votohet në Parlament.

“Ligji “Antishpifje” e dërgova në Komisionin e Venecias, rishikimet tona ligjore mbi projektligjet e Albania për Media Audiovizuale dhe Komunikimet Elektronike. Kjo është një mundësi e rëndësishme për të bërë përmirësime të mëtejshme para një votimi të ri të Parlamentit”, shkruan Desir . /abcnews.al

 

veneciaa.jpg
ger ta07:12 | 17/11/2019

Venecia do të përballet me më shumë reshje shiu, pas përmbytjeve të javës që po lëmë pas.

Meteorologët parashikojnë mot më të stuhishëm, ndërsa shkollat do të qendrojnë të mbyllura.

Pavarësisht kësaj, shumë muze dhe vende turistike do të hapen përsëri për publikun, duke përfshirë edhe Palazzo Duchale.

Sipas të dhënave nga autoritetet, niveli i ujit ka arritur në 120 cm.

Në këtë nivel, sheshi “Shën Marku”, ku ndodhet dhe Palazzo Duchale mbetet i përmbytur, pasi është pika më e ulët e Venecias.

Kjo është konsideruar si përmbytja më e madhe në Venecia në 50 vitetet e fundit. Ndërkohë, bashkia ka hartuar edhe planin për dëmshpërblimin.

Sipas ANSA, urdhri parashikon një rimbursim të parë prej 5 mijë eurosh për individët privatë dhe 20 mijë euro për ndërmarrjet, sipas skemës së treguar nga Kryeministri Conte.

“Venecia do ta kapërcejë edhe këtë. Si një atlet që pëson një dëmtim serioz dhe më pas çohet përsëri”, tha kryetari i Venecias, Luigi Brugnaro./abcnews.al

te7-1280x798.jpg
in a12:16 | 15/11/2019

Moti i keq që prej ditësh ka përfshirë pjesën më të madhe të Italisë. Departamenti i mbrojtjes civile deklaroi gjendjen e alarmit në Bolcano, Liguria dhe Toskanë. Në Venezia niveli i ujit mund të arrijë deri në 160 cm. Ndërkohë që sheshi San Marko është mbyllur për arsye sigurie.

Kryebashkiaku i Venecias, Luixhi Brunjaro u kërkoi qytetarëve dhe turistëve që të shmangin lëvizjet. Në një mesazh në profilin e tij “Twitter” ai shkruan se është një ditë e jashtëzakoshme për qytetin, dhe për këtë arsye duhet bashkëpunimi i të gjithëve.

Përveç reshjeve të dendura dhe erës së fortë, në veri të vendit kanë nisur dhe reshjet e para të dëborës. Dëbora do të mbulojë deri 400-600 metra në Piemonte dhe më shumë se 1000 metra, në Lombardi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono