Eksperti i arsimit në PD: Kryeministri në ikje rrit çmimet e librave për klasat e teta dhe të nënta

schedule20:25 - 9 Shtator, 2020

schedule 20:25 - 9 Shtator, 2020

Eksperti i Arsimit Ndriçim Mehmeti, ka denoncuar rritjen e çmimit të librave për klasën e tetë dhe të nëntë.

Mehmeti në një postim në Facebook, ka postuar disa nga mesazhet prindërit të cilët tregojnë në lidhje me rritjen e çmimit të teksteve.

Ndër të tjera në reagimin e tij Mehmeti shkruan se në kulmin e krizës, kryeministri në ikje dhe qeveria rrisin çmimet e librave për klasat e teta dhe të nënta.

Kryeministri ne ikje Rama dhe qeveria rrisin çmimet e teksteve.

Nderkohe qe kryeministri ne ikje Rama dhe qeveria propaganduan tekstet falas per nxenesit nga klasa 1-7, nuk harruan te rrisin çmimet per tesktet shkollore te klases 8 dhe 9, jane edhe me te shtrenjtat ne gjithe arsimin e detyruar. Drejtuesit dhe mesuesit e shkolles detyrojne prinderit te paguajne 6% me shume se nje vit.me pare dhe kjo me urdher nga larte dhe me nje arrogance te dukshme edhe ne menyren e komunikimit. Kjo eshte dhurata qe kryeminstri Rama u bene 80 mije nxenesve dhe prinderve te tyre ne prag te fillimit te vitit te ri shkollor”, shkruan Mehmeti. e.su./abcnews.al