Ekspertët: Raketa që vrau dy persona në Poloni në nëntor ishte “ukrainase”

schedule11:39 - 26 Shtator, 2023

schedule 11:39 - 26 Shtator, 2023

Ekspertët polakë kanë konfirmuar se raketa që vrau dy persona në Poloninë jugore në nëntor u lëshua nga Ukraina.

Shpërthimi i raketave në Poloni, anëtare të NATO- s ngjalli frikën se lufta në Ukrainë mund të përshkallëzohej në një konflikt më të gjerë duke shkaktuar klauzolën e mbrojtjes reciproke të NATO-s, por në atë kohë Varshava dhe aleanca Atlantike e kishin vlerësuar atë si një gabim nga Ukraina.

Burime të njohura me hetimin thanë se Polonia ka konfirmuar se raketa që ra në fshatin Przeëodoë ishte një S 300 5-Ë-55 që u lëshua nga territori ukrainas.

“Kjo raketë ka një rreze prej 75 deri në 90 km”, shkruan gazeta duke cituar një burim.

“Në atë kohë pozicionet ruse ishin në një distancë të tillë që asnjë raketë ruse nuk mund të arrinte në Przeëodov”.
Ukraina ka mohuar që raketa e saj ka rënë në Poloni.

/abcnews.al