EKSKLUZIVE/ Rama flet nga Novi Sadi për Shengenin Rajonal, Kosovën dhe Serbinë

schedule16:20 - 10 Tetor, 2019

schedule 16:20 - 10 Tetor, 2019

Kryeministri Edi Rama flet nga Novi Sadi për marrëdhënien me Serbinë, realitetin e ri në Kosovë dhe sfidat e rajonit por edhe të Shqipërisë. Me shefin e ekzekutivit shqiptar bisedoi gazetari ynë në Beograd Idro Seferi.

Kryeministri ka deklaruar se takimi i Novi Sadit nuk duhet paragjykuar pasi nuk është përjashtues për askënd. Ai ka theksuar se sigurisht që temë me Serbinë është dhe Kosova dhe dialogu. Por, siç ka theksuar nuk ka për qëllim ta anashkaloj. Ai në intervistë ka folur për marrëdhëniet me Albin Kurtin si fitues i zgjedhjeve dhe bisedat që i ka patur me presidentin serb, Alleksandar Vuçiç, me të cilin ka diskutuar për çështjet rajonale.

Rama ka thënë se dialogu është i domosdoshëm për të zgjidhur problemet në Ballkan pasi do të jetë i vështirë një progres pa marrëdhënie të mira bileterale. Ai është shprehur optimist për takimin e Novi Sadit dhe konkretizimin e tij në Ohër. /ABC News Albania 24/7