EKSKLUZIVE/ PE për Abcnews.al: Pse u fshi dhe ripublikua deklarata e tre eurodeputetëve. Thelbi mbetet i njëjtë

schedule12:39 - 17 Korrik, 2020

schedule 12:39 - 17 Korrik, 2020

Deklarata e përbashkët e tre eurodeputetëve David McAllister, Isabel Santos dhe Manolis Kefalogiannis u ribotua sot në faqen e PE-së pasi u fshi mbrëmjen e djeshme duke i hapur rrugë mjaft aludimeve në spektrin politik dhe mediatik.

Abcnews.al iu drejtua mëngjesin e sotëm Parlamentit Europian duke pyetur në lidhje me shkaqet që çuan në fshirjen e deklaratës mbrëmjen e djeshme dhe përse ajo u ribotua sot me disa ndryshime në tekst.

Në përgjigjen që i dha gazetarit Emirjon Senja, Oficerja e Shtypit e Parlamentit Europian, Snjezana Kobescak tregoi se deklarata e publikuar dje në faqen e PE-së nuk ishte formati final i qendrimit të tre eurodeputetëve prandaj edhe u fshi.

 
Përgjigja e Oficeres së Shtypit të PE-së, Snjezana Kobescak për Abcnews.al

Megjithatë, Kobescak thekson se qendrimi i eurodeputetëve mbetet i njejtë: Marrëveshja e 5 qershorit duhet të implementohet ashtu siç edhe u miratua.

“Arsyeja se përse qendrimi u publikua i korrigjuar lidhet me një gabim, pasi dje u publikua gabimisht në faqe versioni jo final i deklaratës.

Lexo edhe: Ribotohet deklarata e eurodeputetëve për “Zgjedhoren” dhe ndryshimet Kushtetuese

Mesazhi i deklaratës mbeti i njëjtë dhe është e qartë, marrëveshja e 5 qershorit për Reformën Zgjedhore duhet të zbatohet plotësisht”, theksohet në përgjigjen e Oficerës së Shtypit të PE-së, Snjezana Kobescak.

Mbrëmjen e djeshme, tre eurodeputetët David McAllister, Isabel Santos dhe Manolis Kefalogiannis publikuan një qendrim në faqen e PE-së ku i kërkonin maxhorancës që të zbatonte pa ndryshime marrëveshjen e 5 qershorit duke e vënë thekson tek nevoja që gjithçka të bëhej me konsensus mes palëve.

Kjo sipas tyre, do t’i hapte rrugë mbajtjes së takimit të parë të negociatave për Shqipërinë.

Deklarata u fshi nga faqja disa orë më vonë, për t’u ribotuar sot me disa ndryshime në mënyrën e artikulimit, por me thelbin e njëjtë. /abcnews.al