Eklipsi total diellor e zhyt Antarktidën në errësirë

schedule15:48 - 5 Dhjetor, 2021

schedule 15:48 - 5 Dhjetor, 2021

Një eklips i plotë diellor e zhyti Antarktidën nga vera në errësirë ​​të shtunën herët në një spektakël të rrallë astronomik të dëshmuar nga një grusht shkencëtarësh dhe kërkuesish emocionesh dhe pinguinë të panumërt.

“Dukshmëria ishte e shkëlqyer,” tha Raul Cordero nga Universiteti i Santiago de Kilit (USACH), i cili ishte në vend për të dëshmuar “totalitetin” në 0746 GMT, me fazën e “unazës së zjarrit” që zgjati pak më shumë se 40 sekonda.

Eklipset diellore ndodhin kur Hëna kalon midis Diellit dhe Tokës, duke hedhur hijen e saj në Tokë. Që eklipsi të jetë i plotë, Dielli, Hëna dhe Toka duhet të jenë drejtpërdrejt në linjë.

Tërësia ishte e dukshme vetëm në Antarktidë, e përjetuar nga një numër i vogël shkencëtarësh, ekspertësh dhe turistësh të aventurës, të cilët paguan rreth 40,000 dollarë për privilegjin.

Transmetuar drejtpërdrejt nga NASA nga kampi Union Glacier në Antarktidë, eklipsi filloi në 07:00 GMT ndërsa Hëna filloi të lëvizte përpara Diellit, duke përfunduar në 0806 GMT.

Kampi Union Glacier ndodhet rreth 1000 kilometra (600 milje) në veri të Polit të Jugut.

Sipas NASA-s, një eklips i pjesshëm ishte gjithashtu i dukshëm në pjesë të hemisferës jugore, duke përfshirë pjesë të Shën Helenës, Namibisë, Lesotos, Afrikës së Jugut, Kilit, Zelandës së Re dhe Australisë.

Eklipsi i fundit total diellor në Antarktidë ndodhi më 23 nëntor 2003 dhe i tjetri nuk do të jetë deri në vitin 2039.

Një eklips diellor unazor, në të cilin Hëna errëson gjithçka, përveç një unaze të jashtme të Diellit, është vendosur të përfshijë Amerikën e Veriut në tetor 2023, e ndjekur nga një eklips total në prill 2024.