Ekipi i kategorisë së tretë në finale kundër PSG

schedule10:20 - 19 Prill, 2018

schedule 10:20 - 19 Prill, 2018

Një surprizë e madhe ndodhi në Kupën e Francës. Një skuadër e kategorisë së tretë u kualifikua për në finale, dhe do të luajë përballë gjigandëve të Paris SG.

Këtë shpërthim që besohet se e dëgjoi gjithë bota.

Ishin mijëra tifozë në stadiumin e Nantes që lajmëruan se skuadra e tyre, Les Herbier, u kualifikua për në finalen e Kupën e Francës, në një tjetër mrekulli të futbollit.

Festim madhështor, i ngjashëm me vallen e vikingëve të Islandës pas triumfeve të mëdhenj në Euro 2016.

Les Herbier fitoi duelin brenda kategorisë së tretë ndaj rivalit Keviji, dhe do të luajë për trofeun e madh në 8 maj në Stade de France në Paris.

Një klub me vetëm 2 milionë euro buxhet, do të përpiqet të sfidojë superfuqinë jo vetëm të Francës, por edhe të Europës, Paris SG, që ka buxhet prej 540 milionë eurosh.

Les Herbier ia doli me meritë në “Stade de la Bozhua”, duke shënuar nga një gol në çdo pjesë loje, me autorë Florian Davidin dhe Ambruaz Gobonë.

Formacioni modest realizoi vërtet një mrekulli, por këto nuk kanë qenë edhe aq të rralla në Kupën e Francës.

Në 2012, në finale u kualifikua pikërisht rivali i mundur këtë herë, Keviji.

Në Les Herbier qytetarët patën festë të madhe, duke dalë nëpër rrugë, familjarisht, e të shoqëruar nga fëmijët.

Tashmë, krahina e Vandesë, e njohur si bastion kundër Revolucionit të Madh Francez, do të mbahet mend edhe për fitoret në futboll.

Në gjysmëfinalen tjetër, Paris SG bëri detyrën, edhe pse luajti në fushën e kundërshtarëve të Kaenit.

Kilian Mbape ishte autor i dy golave, ndërsa Nkunku shënoi të tretin në një përballje jo edhe aq të lehtë, ku vendasit shkurtuan diferencën me anë të Diomandesë dhe luftuan deri në fund.

PSG do të synojë të fitojë trofeun e tretë kombëtar, pas titullit kampion dhe Kupës së Ligës./abcnews.al