E TRISHTË/ Ndahet nga jeta kineasti i njohur, realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh të gjatë

schedule15:59 - 14 Gusht, 2022

schedule 15:59 - 14 Gusht, 2022

Kristaq Dhamo, kineasti i cili ka realizuar filmin e parë shqiptar me metrazh të gjatë, 64 vite në parë, “Tana”, u shua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lajmin e konfirmon regjisori Joni Shanaj.

Shanaj bën me dije se ai u shua pranë dy vajzave dhe bashkëshortes së tij, arkeologes Dhorka Dhamo.