E papritur: As Portugalina nuk e votoi Ronaldon për “Topin e Artë”

schedule10:44 - 7 Dhjetor, 2021

schedule 10:44 - 7 Dhjetor, 2021

Më 29 nëntor është mbajtur edhe ceremonia e “Topit të Artë” 2021, një çmim që e mori për herë të 7-të ylli argjentinas, Lionel Messi.

Pas “Pleshtit” në vendin e dytë u rendit Robert Lewandowski, një shkallë më poshtë ishte pozicionuar Jorginho, pas tij Benzema dhe top 5-shen e mbyllte Kante, ndërsa për herë të parë, pas shumë vitesh ylli portugez i Manchester United, kishte përfunduar në vendin e 6-të për “Topin e Artë”.

180 vende të përfaqësuara nga 180 gazetarë kanë dhënë pikët e tyre për lojtarin që ata mendonin se duhet ta fitonte këtë çmim individual, dhe votat nxorën triumfues Lionel Messin. Nga votimet u la jashtë top-5 portugezi i United.

Pas 1 jave është zbuluar se CR7 nuk ishte votuar as nga përfaqësuesit e vendit të tij, Portugalia, që ishte e përfaqësuar nga Joaquim Rita, i cili ka votuar:

1.Kante

2.Lewandowski

3.Mbappe

4.Jorginho

5.Salah /f.a/abcnews.al