E nominuara e Trump për ambasadore në Shqipëri, Yuri Kim përballet me seancën dëgjimore

12:33 | 23/10/201912:330

E nominuara e Trump për ambasadore në Shqipëri, Yuri Kim do të përballet me Senatin Amerikan më 29 tetor 2019.

Seanca dëgjimore në komisionin për Çështjet e Jashtme do të zhvillohet për të shyrtuar emërimin si ambasadore në Shqipëri të Yuri Kim.

Zyrtarja e lartë e Departamentit Amerikan të Shtetit, Yuri Kim është propozuar nga presidenti Donald Trump në Senat për kredencialet si ambasadore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri në 17 korrik të këtij viti.

Yuri Kim ka lindur në Korenë e Jugut dhe është rritur në Guam, pjesë e ishullit të Mikronezisë, në Paqësorin Perëndimor.

Kim ka një karrierë të gjatë në diplomacinë amerikane dhe ka qenë pjesë e stafit të disa presidentëve amerikanë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono