Tërmet i fortë në Korçë

schedule23:34 - 11 Maj, 2021

schedule 23:34 - 11 Maj, 2021

Një tërmet me magnitudë 5.2 i shkallës rihter me epiqendër në Greqi është ndjerë në juglindje të Shqipërisë duke shkaktuar lëkundje të forta të tokës në Korçë dhe zonat përreth.

Lëvizja sizmike është regjistruar në orën 23:31:02 me orën lokale dhe ka zgjatur disa sekonda.

Tërmeti ka shkaktuar panik dhe frikë te qytetarët, që kanë dalë nga shtëpitë, por paraprakisht nuk raportohet për dëme.

Në vitet e fundit vendi por edhe rajoni janë goditur nga disa tërmte me magnitudë të lartë./ Abcnews.al