Kalon mbi 1 mijë numri i të prekurve me Covid-19 në Shqipëri, ku ishin rastet e reja

schedule11:02 - 25 Maj, 2020

schedule 11:02 - 25 Maj, 2020

Ka shkuar në 1004 numri i të prekurve me koronavirus në vendin tonë.  Instituti i Shëndetit Publik ka deklaruar se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 raste të reja, 4 prej të cilëve në Tiranë dhe 2 Shkodër.

Eugena Tomini deklaroi se personat e infektuar janë kontakte të personave të cilët kanë rezultuar pozitivë më herë. Ndërkohë që në 24 orët e fundit janë shëruar 6 pacientë të tjerë.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14500 testime molekulare dhe serologjike. Në vendin tonë aktualisht janë 177 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

LEXO EDHE: 16 pacientë me koronavirus marrin mjekim në spital, nuk ndryshojnë të sëmurët aktivë

Nga fillimi i epidemisë rreth 79% e të prekurve tashmë janë të shëruar. Fatkeqësisht 32 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me Covid19, pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të tregohen të kujdesshëm, duke respektuar distancimin fizik dhe higjienen vetjake. Qytetarët nuk duhet të neglizhojnë shenjat e Covid19 si kollë, temperaturë, vështirësi në frymëmarrje.

Nëse keni këto shenja telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

COVID-19 – Statistika (25 Maj 2020)
Testime totale 14659
Testime molekulare 13333
Testime serologjike 1326
Raste pozitive 1004
Raste të shëruara 795
Raste Aktive 177
Humbje jete 32 (Qarku Tiranë 19, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:
Tiranë 59
Durrës 53
Krujë 27
Shkodër 12
Berat 10
Kamëz 9
Fier 4
Elbasan 1
Mirditë 1
Korçë 1