Dënohen me 13 vite burg drejtuesit e Agimit të Artë në Greqi

schedule12:37 - 14 Tetor, 2020

schedule 12:37 - 14 Tetor, 2020

Gjykata në Athinë ka dënuar me 13 vite burg ekipin drejtues të Agimit të Artë, që u shpall organizatë terroriste.

Siç raportojnë mediat greke gjykata vendosi një dënim më të butë nga ai që kërkoi prokuroria.

Me 13 vite u dëuan 7 të arrestuarit, ekip drejtues: Nikos Michaloliakos, Elias Kasidiaris, Giannis Lagos, Elias Panagiotaros, Christos Pappas dhe Giorgos Germeni.

Artemis Mattheopoulos u dënua me 10 vjet.  Ndërkohë me burgim të përjetshëm është dënuar vetëm Jorgios Rupakias për vrajen e këngëtarit Pavlos Fisas. Gjykata vendosi 5 deri në 7 vite për ish deputetët për vrasjen e Fyssa, shkruan “Protothema”, përcjell abcnews.al.

Ish-deputetët që u dënuan për anëtarësim në një organizatë kriminale dhe nuk u dha lehtësim, gjykata vendosi:

Zaroulia Eleni: 6 vjet

Zisimopoulos Polyvios: 6 vjet

Iliopoulos Panagiotis: 7 vjet

Gregos Antonis: 6 vjet

Barbarousis Konstantinos: 6 vjet

Kouzilos Nick: shtatë vjet

Koukoutsis Dimitris: 6 vjet

Gjykata zburi dënimin për ish-deputetët dhe vendosi:

Chrysovalantis Alexopoulos: 5 vjet

Michael Arvanitis: 5 vjet

Nick Michos: 5 vjet

Stathis Boukouras: 5 vjet

Bashkëpunëtorët Roupakia në vrasjen Fyssa:

– I. Aggos: 7 vjet

– A. Anadiotis: 6 vjet

– G. Dimou (zbutja e sjelljes së mirë të mëvonshme): 6 vjet

– I. Kazantzoglou: 8 vjet

– E. Kalaritis: 7 vjet

– I. V. Komianos: 7 vjet

– K. Korkovilis: 7 vjet

– A. Michalaros: 7 vjet

– G. Patelis: 8 vjet

– G. Skalkos (lehtësues) sjellja pasuese): 6 vjet

– C. Stampelos: shtatë vjet

– Av. Tsalikis: shtatë vjet

– Ath Tsorvas: 7 vjet

– N. Tsorvas: shtatë vjet

– Krizafiti: 6 vjet

Dënim për vrasje në tentativë të peshkatarëve egjiptianë

Agriogiannis Dimitris: 6 vjet

Eugenikos Markos: 6 vjet

Maria Thomas: 6 vjet

Papadopoulos Konstantinos: 6 vjet

Pantazis Anastasios: 8 vjet

gv / abcnews.al