Djegia e magazinës me hidrosanitare/Ende s’ jane zbuluar shkaqet

schedule17:50 - 3 Prill, 2018

schedule 17:50 - 3 Prill, 2018

Flakët përpinë gjithaçka në magazinën e hidrosanitareve në rrugen “Siri Kodra”. 30 zjarrfikëse iu kërkua ndihma për të vënë nën kontroll flakët, ndërsa aty pranë ndodheshin edhe disa banesa dhe një karburant.

Vatrat e zjarrit riaktivizohen herë pas herë në magazinën e cila u dogj plotësisht në rrugën, “Siri Kodra”.

Rreth 30 automjete zjarrfikëse luftuan me flakët nga mesdita e së hënës, ndërsa magazina me materiale hidrosanitare u shkrumbua totalisht.

Flakët dukeshin nga disa kilometra larg kryeqytetit, pasi materiali ishte lehtësisht i djegshëm, duke krijuar panik tek banorët që ndodheshin shumë pranë me ndërtesën në flakë.

Bujar Kacana, efektiv i zjarrfikësve të kryeqytetit tregon luftën me flakët dhe ndihmën që I dhanë edhe kolegët e fushë-krujës, Durrësit si edhe ata të ushtrisë.

Për të përcaktuar shkaqet e rënies së flakëve, Kacana thekson se do të duhet ende kohë.

Fatmirësisht nga zjarri nuk ka pasur njerëz të lënduar, por u raportua se këkruan ndihmën e parë disa efektivë zjarrëfikës, pasi mbetën të asfiksuar nga flakët./abcnews.al