Disa orë para zgjedhjeve, ja si paraqitet situata në vend

schedule21:45 - 29 Qershor, 2019

schedule 21:45 - 29 Qershor, 2019

E ndërsa vendi nesër do të shkojë në votime, gazetarët e ABC News në të gjithë qarqet kanë raportuar për situatën aktuale.

Nga Shkodra gazetari i ABC News në këtë qark është shprehur se situata është paraqitur e qetë pavarësisht ndërhyrjes së policisë në disa qendra votimi. Ata ishin kyçur, pasi ishin në pronësi të bashkisë së qytetit që drejtohet nga Voltana Ademi. Hapja e disa prej këtyre qendrave është bërë me ndërhyrjen e forcave të policisë. Nuk ka pasur incidente dhe përplasje, por vetëm ndërhyrje.

Edhe në Dibër pas incidenteve të mbrëmjes së djeshme situata sot është paraqitur e qetë. Lidhur me incidentet deri më tani në Dibër janë shoqëruar 12 persona dhe 39 janë shpallur në kërkim. Dita e sotme ka qenë e qetë dhe normale.

Ndërsa gazetari i ABC News në Lezhë është shprehur se gjatë mbrëmjes së sotme do të përfundojë procesi i shpërndarjes së materialeve zgjedhore.

Gazetarja e ABC News në Korçë deklaroi se shpërndarja e materialeve zgjedhore është bërë në qetësi dhe normalitet të plotë.

Edhe në Durrës gazetarja komunikoi se situata është paraqitur e qetë, si dhe procesi i shpërndarjes së materialeve zgjedhore pritet të mbyllet rreth orës 22: 00 të mbrëmjes së sotme.

Gazetari jonë në Vlorë u shpreh se shpërndarja e materiale zgjedhore është mbyllur rreth orë 20 : 15 minuta dhe nuk është shënuar asnjë incident apo problematikë.

Edhe në Lushnje janë shpërndarë materialet nëpër qendrat e votimit në një proces të qetë dhe normal.

Në Fier gjithashtu në të 4 bashkitë e këtij qarku ka përfunduar procesi i shpërndarjes së materialeve zgjedhore.

Po ashtu edhe në Librazhd ka përfunduar rreth orës 16: 30 minuta procesi i shpërndarjes së materiale zgjedhore në normalitet të plotë.

Por edhe në Qarkun e Gjirokastrës ka përfunduar procesi i shpërndarje së materialeve në kushte normale.

Së fundmi edhe në qytetin e Elbasanit ka përfunduar pa probleme shpërndarja e gjithë bazës materiale./abcnews.al