Disa dekorime ushqimore për Krishtlindje

schedule16:42 - 26 Nëntor, 2021

schedule 16:42 - 26 Nëntor, 2021

Nuk ka dekorim më të mirë për shtëpinë në ditët e Krishtlindjeve sesa ëmbëlsirat, të cilat çmendin të vegjël e të mëdhenj dhe të bëjnë të ndihesh sikur je në ambientin më ëndërrimtar. Kështu, ne kemi mbledhur disa sugjerime dekorimi.

Biskota me xhenxhefil për pemën

Biskotat e famshme me xhenxhefil që janë lidhur me Krishtlindjet, përveç kënaqësisë së madhe, ju japin edhe ide dekorimi me shije, pasi nuk janë të rralla që përdoren si zbukurime për pemën. Sekreti që i bën të dallohen? Format e ndryshme që do të prisni (p.sh. yjet, çizmet, këmbanat, zemrat), vrima nga ku do të kalojë shiriti për t’i varur dhe sigurisht kremi në ngjyra të ndryshme që do t’i bëjnë edhe më të papërmbajtshëm.

Zbukuroni shtëpinë me petë me xhenxhefil

Kaloni shirita nga vrimat që keni krijuar dhe varni në pemë bukët me xhenxhefil ose përdorni ato për të lidhur peshqirët në tryezën e Krishtlindjes.

Bëni 2 vrima në të njëjtën lartësi në çdo biskotë dhe më pas kaloni disa biskota në një fjongo të gjatë, duke krijuar një kurorë me xhenxhefil që bëhet një dekorim i mrekullueshëm për tryezën festive.

Shtëpitë e biskotave që ju i admironi këto ditë në pastiçeri janë bërë me të njëjtin brumë dhe nuk është aspak e vështirë t’i bëni ato në shtëpi. Do t’ju duhet të merrni një copë kartoni të madhe dhe të bëni modelet ose ndryshe një drejtkëndësh të madh për dy anët e tavanit, pak më të vogël për muret në të djathtë dhe të majtë dhe një katror tjetër, skaji i sipërm i të cilit do të duket si një trekëndësh. prerë fasadën dhe pjesën e pasme të shtëpisë.

Karamele kudo

Në dyqanet e ëmbëlsirave do të gjeni dhjetëra karamele të ndryshme, si shkopinj dyngjyrëshe, të cilat mund t’i varni në degët e pemës ose t’i vendosni në vazo të cilat do t’i japin ngjyrë dhe një ndjesi festive hapësirës.

Cupcakes e Krishtlindjeve

Kekët tuaja të preferuara veshin kekët e tyre të Krishtlindjeve, dekorojnë pjatat dhe shtëpinë dhe bëhen shoqëruesi i preferuar për kafen dhe çajin tuaj pranë pemës së Krishtlindjes. Gjithçka që u duhet, në fund të fundit, është pasta e sheqerit me ngjyrë dhe pak imagjinatë për të bërë me të forma të ndryshme festive, si gjethet, fjongo dhe harqe dhuratash, kapele të babagjyshit, që transformojnë ëmbëlsirat./abcnewsa.al