Digjni dhjamin pa dietë, mjafton vetëm një lëvizje e rëndësishme çdo mëngjes

schedule18:13 - 6 Janar, 2022

schedule 18:13 - 6 Janar, 2022

Djegia e yndyrës nuk do shumë vështirësi, por thjesht një mënyrë të veçantë. Sekreti qëndron në lëvizjet e thjeshta që duhet t’i integrojmë në jetën tonë të përditshme, si p.sh. të pimë një gotë ujë ose një gotë çaj jeshil pasi zgjohemi në mëngjes.

Shumica e njerëzve pinë lëngje ose kafe në mëngjes. Ata që ndjekin një dietë më të shëndetshme besojnë se lëngu në mëngjes është zgjedhja më e shëndetshme që mund të bëjnë. Megjithatë, sipas nutricionistëve, lëngjet përmbajnë fruktozë.

Prandaj, konsumimi i lartë i lëngjeve mund të çojë në shtim në peshë. Nutricionistët ju japin lëngje, por me fruta specifike dhe një sasi të caktuar të këtyre frutave. E vërteta është se uji ju ndihmon të digjni yndyrën kur e pini atë në mëngjes.

Para së gjithash, nëse gjëja e parë që pini në mëngjes është uji, ju ndihmoni trupin tuaj të detoksifikohet. Gjithashtu ju ndihmon të digjni yndyrën dhe të shmangni kaloritë e panevojshme. Pini vetëm lëngje natyrale në një sasi të caktuar.

Edhe pse fillimi i ditës me një filxhan kafe duket si një pjesë integrale e një rutine mëngjesi, zëvendësimi i tij me çaj jeshil mund të jetë një ide e mirë. Përmban kafeinë dhe antioksidant epigallocatechin (EGCG). Hulumtimet tregojnë se EGCG mund të jetë shumë e dobishme në humbjen e yndyrës së barkut./abcnews.al