Dhjetëra breshka deti gjenden të goditura me thikë pranë ishullit japonez

schedule08:28 - 18 Korrik, 2022

schedule 08:28 - 18 Korrik, 2022

Të paktën 30 breshka deti të gjelbra janë gjetur të ngordhura në një plazh të një ishulli të largët japonez dhe shumë prej tyre janë goditur me thikë në qafë.

Vendasit në ishullin Kumejina e bënë zbulimin të enjten.

Një peshkatar pranoi se i kishte plagosur kafshët për t’i hequr nga rrjetat e peshkimit, tha faqja e lajmeve Mainichi.

Policia po heton pretendimet për mizori ndaj kafshëve.

“Unë i shkëputa disa nga breshkat dhe i lëshova në det, por nuk munda t’i çliroja të rëndat kështu që i godita me thikë për t’i hequr qafe,” i tha një burimi të afërt një peshkatar i paidentifikuar, tha një raport nga Mainichi.

Mediat lokale raportuan se policia kishte vendosur oficerë në vendngjarje javën e kaluar, por nuk është e qartë nëse është kryer ndonjë veprim.

Breshkat e gjelbra të detit janë renditur si një specie e rrezikuar nga autoritetet japoneze dhe grupet globale të ruajtjes.

“Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë më parë,” tha një punonjës i muzeut për Asahi Shimbun, shkruan BBC.

“Është jashtëzakonisht e vështirë për ta përpunuar këtë.”/Abcnews.al/