breshka

breshka.jpg
Autor E09:28 | 20/02/2020

Në rrjetat e peshkatarëve të Vlorës ka rënë një tjetër specie e rrallë.

Siç raporton për abcnews.al gazetari Elton Nika, kur kanë tërhequr rrjetet, peshkatarët kanë hasur një breshkë të rrallë, e cila sipas tyre është rastisur vetëm pesë herë në të gjithë historinë.

Bëhet fjalë për “Breshkën Fluturuese”, një specie e rrallë në llojin e saj.

Quhet e tillë pasi kur nxirret nga deti ajo përplas këmbët si të ishin flatra, ndërsa dallohet për stilin e veçantë të notit.

Breshka mbi shpinë ka pasur parazitë detit të cilët e bëjnë të humbasi drejtimin dhe të dalë në ujërat tona dhe më pas në cektinë.

Peshkatarët e Vlorës ia kanë pastruar parazitët për ta hedhur sërish në det. /abcnews.al

breshka-zvernec-32.jpeg
nev ila15:25 | 31/01/2020

Një breshkë e llojit “Caretta” është gjetur e ngordhur mëngjesin e sotëm në plazhin e Zvërnecit.

Breshka me një gjatësi 145 cm, më e madhja që është gjetur deri më tani në vendin tonë, nuk dihet se nga çfarë shkaqesh ka gjetur vdekjen, mendohet se vdekja e saj mund të ketë ardhur për shkaqe  natyrale por edhe aksidentale./abcnews.al

breshka-e-rralle.mp4_snapshot_00.29-1280x720.jpg
ent ela09:46 | 05/10/2019

Një breshkë deti u gjet e ngordhur mëngjesin e kësaj të shtune në zonën e Plazhit të vjetër në Vlorë.  Breshka, e llojit “Dermochelys Coriacea”,  doli në breg të detit si pasojë e kushteve atmosferike të rënduara dhe erës së fortë që fryn në drejtimin jugor.

Ndryshe breshka quhet kurriz lëkurore dhe është shumë e veçantë. Zakonisht të tilla nuk janë të pranishme në Adriatik. Por, një nga shkaqet që i detyron të dalin në breg të detit është ndotja e ujit.

Përzierja ujërave të zeza me ujërat e detit, i bën breshkave të tilla të humbin drejtimin. Një faktor tjetër ka të bëjë me përqëndrimin e leshterikëve dhe algave të detit në këtë zonë, çka i bën breshkave të ngatërrojnë orientimin duke dalë në cekëtinë dhe të ngordhin. /abcnews.al

Breshka-ne-durres-1280x719.jpg
ent ela15:45 | 30/05/2019

Një breshkë deti e llojit Dermochelys coriacea, ose siç quhet ndryshe breshka kurrizlëkurore është gjetur e ngordhur mëngjesin e kësaj të enjteje në plazhin e vjetër në Vlorë.

Breshka afro 50 kilogramë ka dalë në breg të detit pa kokë dhe pa këmbë. Kjo është breshka e katërt për këto dy muaj që gjendet e ngordhur në brigjet e bregdetit të Vlorës.

Një prej problematikave të mëdha që i detyron këto lloj breshkash të dalin në breg është ndotja që i bëhet detit nga bashkimi i ujërave të zeza me ujërat e detit dhe nga prania e madhe e leshterikëve. /ABC News Albania 24/7

Breshka-ne-durres-1280x719.jpg
ad min11:00 | 09/04/2019

Një breshkë uji e përmasave të mëdha u gjet e ngordhur në breg të detit në shëtitoren Taulantja. Mendohet që kafsha është mbi 100 vjeçe dhe ende nuk dihen shkaqet e ngordhjes së saj.

Specia detare u pikas nga punonjës të ndërmarrjes së pastrim-gjelbërimit të cilët po punonin për pastrimin e zonës.

Në bregdetin e Durrësit përgjatë viteve të fundit disa specie të ngjashme kanë dalë në breg të detit./abcnews.al

BRESHKA-KARETA-KARETA-ABC-1280x720.jpg
ent ela22:44 | 11/07/2018

Breshka e rrallë e llojit kareta-kareta që u gjet dy javë më parë bë Kune Vain të Lezhës, është marrë nën kujdes shëndetësor nga Agjensia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura. Kjo agjensi bën të ditur se pas ndihmës mjekësore, ajo u lëshua në det. Por breshka u rikthye në pikën ku u lëshua. Ekspertët dyshojnë se breshka e rrallë ka humbur orientimin pasi është e sëmurë, e për pasojë janë thirrur në ndihmë mjekë veterinerë të huaj, të specializuar për breshkat detare, për të përcaktuar diagnozën e saj dhe protokollin e shërimit. Breshka e llojit kareta-kareta është femër dhe ka një gjatësi prej 69 cm, e peshon 45 kg. /abcnews.al

caretta-caretta.jpg
ad min14:55 | 25/06/2018

Për herë të parë në Shqipëri zbulohet vendi, ku breshka e tipit “caretta caretta” ose e njohur ndryshe si breshka kokëmadhe lëshon vezët. Për studiuesit, kjo është diçka e rrallë, e cila do të pasohet me procedura sigurie e studimi, ndaj vendi i folesë mbahet sekret.

Për herë të parë, biologët zbulojnë një fole breshke. Kjo ka ndodhur në Divjakë. Bëhet fjalë për kokëmadhen e nohur me emrin shkencor “caretta caretta”. Kërkuesit shkencorë në Shqipëri thonë se ky është rast i rrallë, por fatlum për ta. Dhe vendi i folenizimit të vezëve mbahet sekret.

Ishte një mësues, ai që njoftoi për gjurmët e çuditshme në rerë. Studiuesit zbuluan që ato i përkisnin breshkave detare, e cila kishte dalë për të lëshuar vezë. Kjo nuk është evidenca e parë për folenizimin në Shqipëri, pasi në 2017-n janë gjetur të vegjël në gjirin e Drinit dhe në 2010-n vezë në fund të një vaske në Patok, ku mbahej një breshkë e marrë në studim.

Breshkat e detit kanë 110 milionë vite që notojnë në oqeane dhe dete. Gjatë kësaj kohe, ato nuk kanë pësuar ndryshime. Janë aq të vjetra sa edhe dinosaurët, por ndryshe nga ata, breshkat jetojnë edhe sot. Kjo specie klasifikohet në rrezik zhdukjeje në rang global. Prof. Doc. Idriz Hazhiu ka 47 vjet që merret me studimin e breshkave të detit, por kurrë nuk kishte parë folenizimin në Divjakë./abcnews.al

breshka.jpg
ad min12:59 | 13/06/2018

Një breshkë, rreth 45-vjeçare ka rënë në rrjetat e peshkatarëve të Orikumit në Vlorë.

Bëhet fjalë për një breshkë të llojit KaretaKareta, me një peshë rreth 40 kilogramë, e pa asnjë lloj dëmtimi.

Ajo ka ngjallur mjaft interes, pasi një specie e tillë, është e rrallë, si në Adriatik ashtu dhe në Jon.

Peshkatari Sherif Durmishi thotë se pritet mbërritja e specialistëve të zonave të mbrojtura, për ta matrikulluar dhe lëshuar sërish në det./abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono